
Termin na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe wynosi sześć miesięcy. Jeżeli organ podatkowy tego nie dokona, nie będzie mógł wydać decyzji i zakwestionować rozliczeń podatkowych podatnika. Przepisy nie regulują jednak sytuacji ponownej kontroli podatkowej tych samych rozliczeń. Potwierdził to niedawno wojewódzki sąd administracyjny – piszą na łamach portalu www.prawo.pl Marta Smolorz-Mikuła i Piotr Solka z Deloitte Legal.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że ponowne wszczęcie kontroli, de facto w celu przywrócenia terminu na jej przekształcenie w postępowanie podatkowe, jest niedopuszczalne i stanowi nadużycie prawa. Powyższy wyrok wpisuje się w linię orzeczniczą, która dopuszcza badanie kwestii nadużycia prawa przez organy podatkowe.
W sprawie, która była przedmiotem rozstrzygnięcia przez WSA w Warszawie, organ podatkowy prowadził kontrolę celno-skarbową wobec podatnika. W ciągu sześciu miesięcy od jej zakończenia organ nie dokonał przekształcenia kontroli w postępowanie podatkowe. Po dwóch latach ten sam organ wszczął kolejną kontrolę wobec podatnika za ten sam okres. Zmianie uległ jedynie pozornie zakres kontroli. W ramach obu kontroli stwierdzono te same nieprawidłowości, jednak po drugiej kontroli organ wszczął postępowanie podatkowe w ustawowym terminie. W dalszym postępowaniu organ zakwestionował rozliczenia podatkowe podatnika i wydał decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe.
Będąc pełnomocnikami podatnika, wskazywaliśmy, że opisane działanie organu stanowi naruszenie prawa. Art. 165b par. 1 ordynacji podatkowej wskazuje bowiem, że przekształcenie kontroli w postępowanie nie może nastąpić później niż w terminie sześciu miesięcy od zakończenia kontroli. Wszczęcie drugiej kontroli miało na celu obejście tego ograniczenia. HJ
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/ponowna-kontrola-podatkowa-tych-samych-rozliczen,522719.html