
W badaniu ankietowym dotyczącym miejsc postojowych w Europie, przeprowadzonym przez Iwonę Blecharczyk (Trucking Girl) na prośbę Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, wzięło udział około 1,7 tys. kierowców. Obok Polaków, w badaniach uczestniczyli także: Białorusini, Bułgarzy, Holendrzy, Litwini, Rumuni, Ukraińcy, Węgrzy i wielu innych. Niestety aż 66 proc. kierowców zadeklarowało, że warunki i problemy z jakimi spotykają się podczas postoju powodują, że zdarzyło im się myśleć lub myślą o porzuceniu zawodu kierowcy. A to oznacza, że w całej Unii Europejskiej jest to zjawisko powszechne, a sytuacja w poszczególnych państwach różni się jedynie skalą i natężeniem poważnych zaniedbań.
– Dopóki na europejskich drogach nie zadbamy o godność i podstawowe prawa kierowców, dopóki warunki odpoczynku nie zaczną się poprawiać, dopóty bilans wyjść i wejść do zawodu kierowcy będzie ujemny – komentuje Prezes TLP Maciej Wroński i dodaje: – Żadna kampania wizerunkowa mająca na celu przekonanie potencjalnych pracowników o atrakcyjności zawodu truckera nie przesłoni wstydliwej sytuacji, panującej na parkingach w najbardziej rozwiniętych państwach świata, jakimi są kraje należące do Unii.
Najgorsze warunki odpoczynku są w Niemczech
W ocenie zawodowych kierowców krajem o najgorszych warunkach odpoczynku na postojach dla samochodów ciężarowych i zestawów składających się z ciągnika siodłowego i naczepy są Niemcy, na które wskazało w 32 proc. odpowiedzi. A drugie niechlubne miejsce zajmują wspólnie (ex aequo) Francja i Belgia (po 16 proc. odpowiedzi).
Trzeba w tym miejscu pamiętać, że na tę ocenę składają się zarówno złe warunki sanitarne, socjalne, hałas, jak i brak wystarczającej liczby miejsc postojowych. I o ile we Francji mamy większą liczbę miejsc parkingowych niż w Niemczech, to już ich wyposażenie jest w tym kraju znacznie gorsze. We Francji mamy bowiem dużo parkingów bez wystarczającej infrastruktury socjalnej i sanitarnej, zwanych przez kierowców „dzikusami”.
Polska na tle innych państw Europy wypada najlepiej pod kątem warunków na parkingach
Paradoksalnie opinie na temat warunków odpoczynku są wśród kierowców skrajnie podzielone, gdyż na odpowiedź dotyczącą krajów, o najlepszych warunkach odpoczynku, Francja i Niemcy zostały ocenione dość wysoko przez odpowiednio 18 proc. i 15 proc. kierowców. Takich kontrowersji nie ma w przypadku Polski, gdyż w ocenie kierowców (28 proc. odpowiedzi) zajmuje ona pierwsze miejsce pod względem warunków panujących na parkingach. Oczywiście musimy w tym miejscu pamiętać, że pierwsze miejsce oznacza tylko, że te warunki są najlepsze, ale niekoniecznie dobre. WO
Czytaj więcej na: https://tlp.org.pl/prawie-70-kierowcow-rozwaza-porzucenie-pracy/
Fot. Piixabay