
Pomimo zawirowań gospodarczych w 2022 roku, średnia pensja netto kierowców wzrosła o 21,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Zmalała liczba kierowców rozważających zmianę zawodu (myśli o tym jedynie 4 na 10 kierowców) oraz niezadowolonych z wykonywanej pracy (20 proc.) – spadek o 8 proc. w stosunku do 2021 r. Wśród czynników mających motywować kierowców do pracy najniższy udział mają dodatkowe benefity. Problem zatrudnienia kierowców zawodowych wciąż trwa, pracodawcy potrzebują do tego najczęściej od jednego do trzech tygodni. Takie są wnioski z najnowszego badania zarobków kierowców, sporządzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego wraz z firmą Webfleet.
Ponad 72 proc. kierowców korzysta z rozwiązań technologicznych, głównie z monitoringu GPS i lokalizacji pojazdu – 22,9 proc., z profesjonalnej nawigacji dla pojazdów ciężarowych – 21,9 proc. oraz informatorów live o utrudnieniach na trasie – 17,4 proc.
8 na 10 kierowców lubi swoją pracę
Praca kierowcy jest wymagająca. Kierowcy często pracują wiele godzin, poza domem, czasami w innym kraju, a sama praca narażona jest na wiele niebezpieczeństw, czy to w miejscach postoju, czy to na drogach. Pomimo wyzwań, badania pokazują, iż 80 proc. kierowców jest zadowolona z wykonywanej pracy. W stosunku do zeszłorocznego raportu widać kilkuprocentowy wzrost poziomu satysfakcji z podejmowanej pracy – 8 proc. Powodem zadowolenia jest dla kierowców poznawanie nowych miejsc, elastyczne godziny pracy, a najmniej benefity. Największym wyzwaniem dla kierowców jest jednak rozłąka z najbliższymi, co powoduje, iż praca staję się często niewygodna.
Ważny komfort, bezpieczeństwo i docenienie
Na to jak kierowcy realizują swoje zadania i z jakim zaangażowaniem je wykonują duży wpływ ma to, czy w miejscu pracy czują się oni komfortowo i bezpiecznie. 24,6 proc. badanych kierowców deklarowało, iż praca niesie ze sobą wiele powodów do stresu, a 21,1 proc. także niebezpieczeństw na drodze. Niezwykle ważne jest również poczucie przynależności do firmy i bycia docenianym, dzięki czemu kierowca nie myśli o odejściu z pracy. 38 proc. badanych kierowców myśli o zmianie zawodu bardzo często lub często, o 12 proc. mniej niż w poprzednim raporcie. Ma na to jednak wpływ wysokość zarobków, ponieważ dla wspomnianej grupy mediana netto wynosi 6 725 zł. Przy wyższej kwocie natomiast kierowcy już nie chcą zmieniać pracy. ML
Źródło: PITD
Fot. Unsplash