
Podatek od towarów i usług rozliczony na terytorium Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z UE, nie podlega uwzględnieniu w przychodach podatkowych i kosztach uzyskania przychodów – na takich samych zasadach, jak polski i unijny VAT. Ma to duże znaczenie dla rozliczeń usług transportowych z brytyjskimi firmami.
Tak wynika z wyroku NSA z 14.02.2023 r. (II FSK 1050/22). Sąd potwierdził tym samym stanowisko WSA w Warszawie, zajęte w wyroku z 28.04.2022 r. (III SA/Wa 2408/21), że do brytyjskiego podatku mają zastosowanie odpowiednie regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszące się do podatku od towarów i usług, tj. art. 12 ust. 4 pkt 9 oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a i b, a zatem:
- przychodem spółki jest wynikająca z wystawionych faktur kwota netto, tj. bez brytyjskiego VAT,
- do kosztów uzyskania przychodów spółka może zaliczyć wydatki ponoszone na terytorium Wielkiej Brytanii z tytułu zakupu towarów w kwocie netto, tj. pomniejszonej o zapłacony brytyjski VAT, podlegający odliczeniu. Zapłacony do brytyjskiego Urzędu Skarbowego brytyjski VAT, z tytułu wystawionych przez spółkę faktur sprzedażowych, nie jest dla niej takim kosztem.
Więcej informacji na ten temat na stronie: Brytyjski VAT nadal neutralny dla rozliczenia CIT: www.rachunkowosc.com.pl
Źródło: www.rachunkowość.com.pl
Fot. Pixabay