
1 stycznia 2022 r. w Czechach weszła w życie ustawa nr 418/2021 Sb. zmieniająca ustawę o Policji Republiki Czeskiej, ustawę o Administracji Celnej Republiki Czeskiej, ustawę o Straży Miejskiej i powiązane ustawy – informuje związek pracodawców Transport i Logistyka Polska. Funkcjonariusze Policji i Służby Celnej otrzymali nowe uprawnienia do ściągania podczas kontroli drogowej nieuiszczonych w terminie (zaległych) prawomocnych mandatów od kierowców (osoba fizyczna) i użytkowników pojazdów (osoba fizyczna / przedsiębiorca będący osobą fizyczną / osoba prawna) za wykroczenia drogowe, tj.:
- naruszenia przepisów ustawy nr 361/2000 Sb. o ruchu drogowym (np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, przejechanie na czerwonym świetle, nieprawidłowe parkowanie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy, wyprzedzanie pojazdu w miejscu, w którym jest to zabronione, brak ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, naruszenie ograniczeń jazdy niektórych pojazdów, itp.);
- naruszenia przepisów ustawy nr 13/1997 Sb. o drogach (np. za korzystanie z płatnej drogi bez uiszczania opłaty drogowej, za prowadzenie przeciążonego pojazdu, itp.);
- naruszenia przepisów ustawy nr 1111/1994 Sb. o transporcie drogowym (np. za brak ewidencji czasu jazdy, przerw i okresów odpoczynku, wykroczenia związane z przewozem towarów niebezpiecznych, itp.).
Bezwzględne egzekwowanie kar
Funkcjonariusze Policji i Służby Celnej w ramach prowadzenia kontroli drogowej mają dostęp do bazy danych, gdzie znajdują się informacje o nieuiszczonych mandatach za popełnione wykroczenia drogowe. Ten rejestr zaległości prowadzony jest przez Administrację Celną RCZ.
Jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że kierowca ma na swoim koncie nieopłacony mandat, funkcjonariusz prowadzący kontrolę zażąda opłacenia wystawionego uprzednio mandatu. W przypadku gdy zaległy mandat nie zostanie opłacony na miejscu (płatność gotówką lub kartą płatniczą), funkcjonariusz może zabronić kontynuowania dalszej jazdy – poprzez założenie blokady na koło pojazdu lub zatrzymaniem tablic rejestracyjnych. Opisana procedura dotyczy wykroczeń dokonanych zarówno przez kierowców jak i użytkowników pojazdów – egzekwowanie zaległości w odniesieniu do danego pojazdu.
Podobne uprawnienia otrzymali również funkcjonariusze Straży Miejskiej. Upoważnienie to ogranicza się jednak do nieopłaconych (zaległych) mandatów za wykroczenia drogowe, popełnione na terenie gminy, w której powołano Straż Miejską (lub jest stroną umowy o charakterze publicznoprawnym na podstawie ustawy o Straży Miejskiej), pod warunkiem, że grzywna została nałożona przez organ gminy, a zaległości nie zostały przekazane do egzekucji urzędu celnego.
Weryfikacja zaległości mandatowej
Na podstawie informacji z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Polsce wynika, że od 1 stycznia 2023 r. Policja RCZ zaczęła korzystać z ww. uprawnienia. Policja RCZ obecnie najwięcej problemów odnotowuje w sytuacjach, gdy użytkownikiem pojazdu jest osoba prawna, w szczególności firma leasingowa. Istnienie zaległości mandatowej może być zweryfikowane z Administracją Celną RCZ. Policja RCZ zaleca w takiej sytuacji kontakt z Urzędem Celnym dla Miasta Stołecznego Pragi, ul. Washingtonova 7, 113 54 Praha 1. Zapytanie można również złożyć elektronicznie na e-mail: podatelna510000@cs.mfcr.cz . Urząd Celny nie jest jednak uprawniony do przekazywania informacji o zaległościach telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. Odpowiedź urzędu celnego będzie więc zawsze udzielana listem zaadresowanym na miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub siedzibę osoby prawnej.
Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie internetowej Policji RCz – http://www.policie.cz/nedoplatky (w języku czeskim). TW
Źródło: www.tlp.org.pl
Fot. Pixabay