
Po prawie 3 latach prac legislacyjnych zostały uchwalone przepisy, które wprowadzą na stałe do Kodeksu pracy regulacje zasad wykonywania pracy zdalnej. Przepisy zgodnie z uchwalonym 13 stycznia 2023 r. przez Sejm projektem mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2023 r. Z kolei przepisy dotyczące badania trzeźwości wejdą w życie już w styczniu 2023 r.
Pracodawcy, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, nadal będą mogli wydawać pracownikom polecenia pracy zdalnej, ale już na innej niż dotychczas podstawie prawnej, tj. na podstawie projektowanego art. 67(19) § 3 pkt 1 K.p., a nie tzw. ustawy covidowej.
W projekcie zaproponowano, by możliwość pracy zdalnej przysługiwała bez możliwości odmowy e strony pracodawcy m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Wyjątkiem byłyby specjalne rodzaje pracy, np. w służbach mundurowych.
W projekcie Kodeksu pracy zawarte są te regulacje umożliwiające wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie. Na wniosek pracownika ma być ona możliwa do 24 dni w roku kalendarzowym.
W 14 dni od uchwalenia zmian w Kodeksie pracy mają wejść w życie przepisy dotyczące prewencyjnej kontroli trzeźwości. Zgodnie z projektem pracodawca będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. KS
Źródło: sejm.gov.pl/HW
Fot. Pixabay