
Pakiet Mobilności wprowadził liczne zmiany w zakresie czasu pracy kierowców, którzy wykonują swoje obowiązki na obszarze Unii Europejskiej. Obecne oraz nadchodzące zmiany dotyczą zarówno przewozów busem, jak i transportu ciężkiego. „W związku z nowymi przepisami regularnie pojawiają się pytania o możliwie efektywne wykorzystanie czasu jazdy kierowcy” – cztamy na portalu www.inelo.pl .
Kiedy i na jakich zasadach możliwe jest wydłużenie czasu jazdy kierowcy? W jakich sytuacjach można zastosować odstępstwa od obwiązujących przepisów?
Pakiet mobilności a wydłużenie czasu pracy kierowcy
Możliwość wydłużenia czasu jazdy kierowcy daje artykuł 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006. Wprowadzone w związku z Pakietem Mobilności zmiany pozwalają w specyficznych okolicznościach na wydłużenie dziennej lub tygodniowej jazdy o 1 lub 2 godziny.
Wydłużenie czasu jazdy o 1 godzinę – warunki
Artykuł 12 Rozporządzenia wskazuje:
„Pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego, w wyjątkowych okolicznościach kierowca może także odstąpić od art. 6 ust. 1 i 2 oraz art. 8 ust. 2, przekraczając dzienny i tygodniowy czas prowadzenia pojazdu o maksymalnie jedną godzinę, aby dotrzeć do centrum operacyjnego pracodawcy lub swojego miejsca zamieszkania w celu wykorzystania tygodniowego okresu odpoczynku”.
Przywołany powyżej artykuł 6 opisuje dzienny, tygodniowy i dwutygodniowy czas prowadzenia pojazdu. Artykuł 8 dotyczy natomiast długości dziennych i tygodniowych odpoczynków.
Wydłużenie czasu jazdy nie jest normą i może mieć miejsce wyłącznie w związku z wystąpieniem wyjątkowych okoliczności. Kierowca nie może przekroczyć limitu 4,5 godziny jazdy ciągłej, a czas odpoczynku po powrocie do bazy lub miejsca zamieszkania musi wynosić co najmniej 24 godziny.
Wydłużenie czasu jazdy o 2 godziny – warunki
W rozporządzeniu przewidziano takie same warunki, jeśli chodzi o przekroczenie dziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu o dwie godziny. Kierowca musi ponadto:
- odbyć 30-minutową przerwę bezpośrednio przed wydłużeniem czasu jazdy,
- wykorzystać regularny tygodniowy (45-godzinny) odpoczynek w swoim miejscu zamieszkania lub w firmowym centrum operacyjnym.
Szczegóły na stronie: https://inelo.pl/wydluzenie-czasu-pracy-kierowcy/
Fot. Pixabay