
Posłowie dyskutują nad rządowym projektem wprowadzającym pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Prace nad projektem mają zacząć się na następnym posiedzeniu podkomisji.
Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335). Wprowadza on na stałe do prawa pracy rozwiązanie funkcjonujące w czasie pandemii COVID-19, czyli pracę zdalną. Zgodnie z rządową propozycją, docelowo ma ona zastąpić telepracę. W projekcie rząd zaproponował również przepisy umożliwiające kontrolę trzeźwości pracowników przez pracodawców. Projekt wpłynął do Sejmu 7 czerwca 2022 r.
Obecne przepisy, które umożliwiają pracodawcom wysyłanie pracowników na pracę zdalną, jako forma zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, obowiązują tylko w okresie pandemii i stanu zagrożenia epidemicznego oraz 30 dni po ich odwołaniu, na mocy art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 2095).
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej na wstępie przypomniał ogólne założenia projektu. – Generalna zasada dotycząca pracy zdalnej opiera się na zawarciu porozumienia między pracodawcami a związkami zawodowymi, pracownikami bądź w regulaminie – stwierdził wiceminister Szwed. Podkreślił przy tym, że na powierzenie wykonywania pracy zdalnej musi zgodzić się zarówno pracodawca, jak i pracownik. Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej przypomniał również, że o pracę zdalną wnioskować będą mogli także sami pracownicy, np. kobiety w ciąży czy osoby niepełnosprawne. Projekt przewiduje też pracę zdalną okazjonalną – 24 dni w roku.
Stanisław Szwed wskazał też na propozycję uregulowania kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców. – To jest postulat od wielu miesięcy zgłaszany przez pracodawców, żeby nie tylko policja mogła badać trzeźwość pracowników, ale także sami pracodawcy – stwierdził. Jednocześnie poinformował, że resort jest gotowy do rozpoczęcia prac nad projektem na następnym posiedzeniu podkomisji.
Podobnie jak w trakcie pierwszego czytania projektu na posiedzeniu Sejmu, tak i w trakcie wtorkowego posiedzenia podkomisji wiceminister Szwed zapewnił, że rząd jest elastyczny w kwestii terminu wejścia nowych przepisów w życie.
– Zaproponowaliśmy 14-dniową vacatio legis, bo uznaliśmy, że po dwóch latach pandemii pracodawcy są gotowi do pracy zdalnej, ale jesteśmy elastyczni – podkreślił.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/kadry/praca-zdalna-sejm-rozpoczyna-prace,517276.html
Fot. Pixabay