
18 maja odbyło się pierwsze szkolenie praktyczne w ramach akcji Profesjonalni Kierowcy. Kursantów, czyli obecnie nieaktywnych adeptów truckerskiego fachu, gościł wieloletni Partner programu – Wielton S.A. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks.
Akcja Profesjonalni Kierowcy od 2016 r. zmienia oblicze branży transportowej. Jest to największy program społeczny w sektorze TSL. Co roku organizowanych jest kilkanaście szkoleń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, w których bezpłatnie udział mogą wziąć osoby posiadające prawo jazdy kategorii C+E, które obecnie nie pracują jako kierowcy zawodowi.
Bezpieczeństwo i znaczenie transportu
Program powstał z inicjatywy Volvo Trucks Polska, a tegoroczną edycję wspiera rekordowa liczba Partnerów: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton S.A., Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia, Shell Polska i Warta.
Zadaniem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat wysokiej rangi usług transportowych. Dzięki programowi, kursanci zwiększają także swoje umiejętności oraz szansę na znalezienie pracy w zawodzie.
Pierwsze szkolenie praktyczne odbyło się w Wieluniu, dzięki uprzejmości wieloletniego Partnera akcji – Wielton S.A. Ponadto, wieluński producent przyczep i naczep udostępnił dla kursantów naczepę furgonową Dry Master wyposażoną w pakiet aerodynamiczny, wywrotkę Strong Master oraz zestaw przestrzenny Volume Master, dzięki którym mogą oni podnosić swoje kwalifikacje i przygotowanie do zawodu.
– Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki, ale branża ta nie może funkcjonować bez zawodowych kierowców. Jak możemy się dowiedzieć z raportu „Transport drogowy w Polsce 2021+”, którego Wielton jest współautorem, w Polsce pracuje ok. pół miliona kierowców, ale jedna trzecia z nich zbliża się do wieku emerytalnego. To więcej niż przeciętnie w innych branżach. Szacuje się, że tylko w tym roku w Polsce może zabraknąć 200 tys. kierowców zawodowych. Pozyskanie nowych pracowników jest jednym z największych wyzwań branży transportowej, dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak „Profesjonalni kierowcy”. Chcemy zaktywizować osoby, które mają uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy, ale obawiają się z nim związać swoją przyszłość. Pokazujemy nowoczesne rozwiązania i przekonujemy, że jest to ścieżka kariery, która może być naprawdę satysfakcjonująca. Kierowca zawodowy to bez wątpienia trudny, ale potrzebny zawód, który mierzy się z wieloma wyzwaniami każdego dnia. W Wieltonie dokładany wszelkich starań, żeby ułatwić pracę kierowcom i zapewnić im bezpieczeństwo, zarówno w ruchu drogowym, jak i podczas załadunku i rozładunku. – mówi Piotr Ogrodowicz, Dyrektor Handlowy Wielton S.A.
Rekordowe zainteresowanie
Szkolenie praktyczne składało się z 5 bloków:
Jazda po drogach publicznych zestawem Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks;
Manewry – zapoznanie uczestników z codzienną obsługą pojazdu w praktyce, w tym przygotowanie pojazdu do jazdy z wykorzystaniem ciągnika siodłowego DEMO;
Mocowanie ładunku – najważniejsze elementy mocowania ładunków, łącznie z obsługą naczepy Partnera akcji – Wielton;
Podpinanie naczepy – uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo i sprawnie podpiąć oraz odpiąć naczepę od ciągnika siodłowego. Dodatkowo zaprezentowane zostało prawidłowe zakładanie łańcuchów;
Wykład teoretyczny na temat pojazdów budowlanych FMX.
Na szkoleniu nie brakuje także doświadczonych instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska, którzy przekazują swoją wiedzę także podczas szkoleń teoretycznych, które cały czas trwają.
– Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy zainaugurować cykl szkoleń praktycznych właśnie w Wieluniu, dzięki uprzejmości Partnera akcji – Wielton SA. Tegoroczna edycja Profesjonalnych Kierowców pokazuje nam, że zainteresowanie tego typu szkoleniami stale rośnie. W zeszłym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń, a ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. To oznacza, że kierowcy czują potrzebę doskonalenia swoich umiejętności i mają ambicję, aby te potrzeby spełniać. Już teraz zapraszam chętnych do uczestnictwa w przyszłorocznej – ósmej – edycji akcji Profesjonalni Kierowcy – powiedział Piotr Werner z Volvo Trucks Polska.
Kamila Polatowska
uczestniczka szkolenia
Jestem „świeżynką”
– Dopiero co zdałam egzamin na prawo jazdy kategorii C+E. Jestem więc „świeżynką”, chcę nauczyć się jeździć ciężarówką, w szczególności manewrować tak dużym autem, co jest bardzo trudne. Chcemy razem z moim mężem – Grzegorzem – jeździć razem w podwójnej obsadzie, traktując zawód kierowcy jako sposób na życie.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w szkoleniu. Jeszcze nigdy nie cofałam ciężarówką, a teraz – po pierwszych próbach – stwierdzam, że jest to trudne. Nawet bardzo trudne. Inaczej manewruje się ciągnikiem siodłowym z naczepą, a inaczej zestawem BDF. Polecam innym początkującym kierowcom takie szkolenia, bo można mocno poprawić technikę jazdy i zdobyć dużo wiedzy.
Dawid Reszka
uczestnik szkolenia
Wiedza i praktyka na najwyższym poziomie
– Muszę przyznać, że poziom szkolenia i całej organizacji był BARDZO wysoki. Najwyższa jakość pojazdów ciężarowych, na których odbywały się szkolenia i ogromna wiedza instruktorów z Volvo Trucks bardzo mnie zaskoczyła. Niestety wiedza, którą zdobyłem wcześniej w ośrodku szkoleniowym na kategorie C i C+E, nie ma zbytnio odzwierciedlenia w rzeczywistym świecie zawodowego kierowcy i tym, czego rzeczywiście od nas rynek wymaga. Tymczasem podczas tego szkolenia dostaliśmy naprawdę porządny zastrzyk prawdziwej praktyki na najlepszym sprzęcie i ucząc się od najlepszych.
Wojciech Sidoruk
szef Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska
Coraz więcej praktycznej wiedzy i umiejętności
– Akcja Profesjonalni Kierowcy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mamy coraz więcej uczestników i partnerów. Staramy się dostosowywać program szkoleń do potrzeb zgłaszanych przez kursantów. Na podstawie ankiet wiemy, że uczestnicy chcieliby zdobywać coraz więcej wiedzy i umiejętności praktycznych, przydatnych przy podejmowaniu pierwszej pracy w zawodzie kierowcy. Na przykład w ośrodkach szkoleń kierowców kursanci nie są uczeni podpinania i odpinania naczepy, a u nas – tak. Jednocześnie eliminujemy zajęcia niecieszące się popularnością. O zapotrzebowaniu dowiadujemy się z ankiet.
AUTOR
Marek Loos
redaktor naczelny Transport Manager