Finanse

BM Reflex: Podwyżki cen paliw nieco przyhamowały

6 kwietnia 2021

Ceny paliw w tygodniu przedświątecznym na większości stacji pozostawały bez zmian, co utrzymywało średnie ceny w kraju na poziomie z poprzedniego tygodnia. Benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje aktualnie 5,23 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 5,54 zł/l, olej napędowy 5,20 zł/l, a autogaz 2,61 zł/l.

 

Sytuacja pandemiczna na świecie i w kraju w dalszym ciągu pozostaje bardzo trudna, a związane z nią obostrzenia nie pozostają bez wpływu na rynek ropy i paliw. Podobnie jak przed rokiem kluczowe dla cen ropy będą ustalenia OPEC+ na temat poziomu wydobycia ropy naftowej na kolejne miesiące.

Luty i marzec upłynął pod znakiem gwałtownego wzrostu cen paliw na stacjach. Benzyny i diesel zdrożały o ponad 50 gr na litrze, a autogaz o 35 gr/l. W kwietniu sytuacja powinna się nieco ustabilizować, ale trudno oczekiwać spadku średniego poziomu cen na stacjach poniżej 5 zł/l benzyny i oleju napędowego.

W czwartek 1 kwietnia rano notowania czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 63,80 USD/bbl. Rozwój epidemii koronawirusa i powrót  lockdownu w Europie nie pozostał obojętny dla OPEC. Wspólny Komitet Techniczny OPEC (JTC) podkreślając pogarszającą się sytuację w Europie i jej negatywny wpływ na popytową stronę rynku zdecydował się na rewizję w dół do 5,6 mln bbl/d z 5,9 mln bbl/d prognoz tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku.

 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert BM REFLEX

Fot. Pixabay

Źródło: www.reflex.com.pl