Zarządzanie

Czy uda się sprowadzić polskich kierowców do kraju?

22 grudnia 2020

– Polscy przedstawiciele w Brukseli podejmują zdecydowane działania. Staramy się wywrzeć na Francuzach nacisk, aby zostały otwarte granice dla kierowców, którzy wracają do kraju – powiedział dziś w programie TVP Info “#Jedziemy” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Z powodu wykrycia nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wiele krajów Europy i spoza niej wprowadziło ograniczenia w transporcie z Wielką Brytanią.

Również Polska podjęła decyzję o objęciu Wielkiej Brytanii zakazem lotów. Nowe rozporządzenie wydłuża obowiązywanie dotychczasowego rozporządzenia ws. zakazu lotów z 7 grudnia 2020 r. do 6 stycznia 2021 r. W nowych obostrzeniach – do katalogu dziewięciu państw, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce – dołączono także Wielką Brytanię i Irlandię Północną.

– To nie tylko decyzja Polski. Większość krajów podejmuje taką decyzję w Unii Europejskiej. Musimy ustrzec się trzeciej fali epidemii – jak mówią specjaliści – agresywniejszej i szybciej rozprzestrzeniającej się – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kierowcy ciężarówek zatrzymanych w Dover i okolicach wskutek zamknięcia przez Francję granicy, obawiają się, że nie zdążą wrócić do domu na święta, a to co się dzieje jest zaledwie zapowiedzią kłopotów po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie – pisze „The Guardian”.

Wielu z tych kierowców pochodzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Jak szacuje branża transportowa, ok. 80 proc. kierowców ciężarówek jeżdżących po Wielkiej Brytanii jest zatrudnionych przez firmy z UE.

Polityk pytany, co z polskimi kierowcami, którzy utknęli poza granicami Polski, przyznał, że resort identyfikuje tę liczbę. – Jest ich bardzo wielu. Zbieramy informacje. Nasi przedstawiciele w Brukseli podejmują zdecydowane działania. Staramy się wywrzeć na Francuzach nacisk, aby zostały otwarte granice dla kierowców, którzy wracają do kraju – mówił minister Adamczyk w TVP Info. – Za kilka, kilkanaście godzin będzie wiadomo więcej – zadeklarował.

Powtórzył, że „należy liczyć się z dużą liczbą samochodów ciężarowych i polskich kierowców, którzy utknęli na wyspach”.

Wpisanie do rozporządzenia Wielkiej Brytanii ma związek z wykryciem na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19. am

 

Źródło: www.niezalezna.pl