Finanse

Znikną szlabany z państwowych autostrad

25 września 2020

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzi pobór opłaty za przejazd autostradą w trybie „free flow”, czyli bez konieczności zatrzymywania pojazdów w punktach poboru opłat – poinformowała Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS.

 

Ministerstwo Finansów pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach.    Rzeczkowska podała, że nie będzie to oznaczać obowiązku wyposażenia samochodów w nadajniki GPS.

– Chcemy, żeby system e-Toll był wykorzystywany przez KAS do poboru wszystkich opłat drogowych. Przekazywanie danych geolokalizacyjnych dla pojazdów lekkich jest opcjonalne – zapewniła Rzeczkowska. – Wykorzystujemy nasze doświadczenie i możliwości nowoczesnych technologii, żeby stworzyć system bezpieczny dla użytkowników, który będzie zapewniał sprawny pobór opłat drogowych i będzie przyjazny dla środowiska.

Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez szlabanów ma być możliwy od czwartego kwartału 2021 r. – poinformował resort finansów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll.

Od 1 lipca 2020 r. to KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach autostrad Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica. Opłata za przejazd jest pobierana tam w sposób manualny z wykorzystaniem bramek lub elektronicznie przy użyciu urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że resort wraz z KAS przygotuje nowoczesne rozwiązanie, które nie będzie nikogo wykluczać. Dodał, że za przejazd autostradami będzie można rozliczyć się za pomocą aplikacji bądź kupując bilet autostradowy.

 

Źródło: www.wnp.pl