Relacje

TMM pod Wawelem

19 listopada 2019

Jak pakiet mobilności i zmieni popyt i podaż na usługi transportowe w najbliższych latach i jak w związku z tym rozwijać swoją firmę? Digitalizacja procesów w zarządzaniu flotami pojazdów. Jak zaplanować trasę przejazdu ciężarówki i nie narazić się na kary? To tylko kilka spośród wielu najważniejszych dla przewoźników drogowych tematów konferencji Transport Manager Meeting, która odbyła się w Krakowie 29 października.

Jak zawsze motto przewodnie konferencji organizowanych przez redakcję Transport Managera brzmiało: „Praktyczne Aspekty Zarządzania Transportem”. Do Krakowa zjechało około 200 właścicieli firm transportowych, managerów sektora TSL i innych przedstawicieli branży.

„Keepers Fundation”

Mateusz Włoch (INELO) opowiedział o rozliczaniu kierowców, a dokładniej –  najważniejszych tego aspektach z praktycznego punktu widzenia kierowcy. Paweł Skupniewicz z firmy VIAON zgłębił temat automatycznego przesyłania danych w firmach transportowych. Natomiast Marcin Kutzmann z TIMOCOM zastanawiał się jak wyglądałby świat bez logistycznych wyzwań? Z kolei Jerzy Jezuit z DKV Euro Service mówił o karcie paliwowej, jako nowoczesnym narzędziu w firmie.

Jednym z najciekawszych wystąpień była opowieść Marka Dragosza założyciela „Keepers Fundation” pomagającej dzieciom oraz młodym zawodnikom i trenerom na całym świecie. Jego story w obrazami z całego świata przykuło uwagę wszystkich słuchaczy.

Azjatyckie możliwości

W kolejnej sesji networkingowej nie zabrakło prelekcji o: wpływie podejmowanych decyzji na oszczędności w transporcie (Michał Noga, HOGS) i digitalizacji procesów w zarządzaniu flotami pojazdów (Michał Stanik, WEBFLEET SOLUTIONS). Natomiast gość specjalny konferencji, Janusz Piechociński, były wicepremier, minister gospodarki, a obecnie prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, przybliżył azjatyckie możliwości biznesowe dla polskich przewoźników i operatorów logistycznych, słowem – „Drzwi otwarte na Azję”.

Następnie Bartosz Blumczyński, frameLOGIC opowiedział jak perfekcyjnie dopasować system zarządzania transportem do swoich potrzeb, a Marcin Papież z firmy ADAR mówił o transparentności w dobie cyfryzacji transportu.

 

Spółka transportowa w Niemczech

W trakcie przerw na kawę, uczestnicy konferencji mieli okazję w foyer sali konferencyjnej zapoznać się z ofertą partnerów krakowskiej konferencji. Po drugiej przerwie przedstawicielki Fundacji Truckers Life opowiedziały o działaniach tej organizacji na rzecz zdrowia fizycznego kierowców pojazdów ciężarowych.

Martin Pfnür, Pfnür Rechtsanwälte PartGmbB omówił jak założyć spółki transportową w Niemczech. Rafał Pogorzelski, Kancelaria Doradztwa Podatkowego ATNEO zaprezentował nowe obowiązki w zakresie dokumentowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Zmiany podatkowe 2020 przedstawiła Elżbieta Stawarska z Kancelarii Prawnej Andersen Tax&Legal, a Krzysztof Sarnecki z Quest Change Managers przybliżył zasady negocjacji zakupowych.

Po obiedzie Jerzy Rózyk (Kancelaria Brokerska CDS) opowiedział o „legalnych oszustach”, a Mikołaj Jezierski z HSF Logistics o przygotowaniach tej firmy do Brexitu. Łukasz Chwalczuk z Kancelarii Prawnej Iuridica opowiedział o tym, że zleceniodawca nie może już bezpodstawnie potrącać szkody na towarze fakturami za wcześniej wykonane transporty. Na zakończenie Iwona Szwed z Kancelarii Prawnej Arena561, zaprezentowała jak zaplanować trasę i nie narazić się na kary. ML