Logistyka

Magazyny w erze gospodarki na żądanie

29 sierpnia 2019

Od kilku lat można zaobserwować zmianę preferencji konsumentów w zakresie formatu sklepów, w których dokonują zakupów oraz ich lokalizacji względem miejsca zamieszkania. Równolegle rośnie popularność zakupów przez Internet.

Zdarza się, że czynniki te hamują inwestycje u części wielkoformatowych sieci handlowych. Gwałtowny wzrost zamówień online sprawia bowiem, że są one poddane większej presji osiągnięcia odpowiedniego wyniku finansowego. Tego rodzaju wyzwania nie powinny jednak stawać na drodze modernizacji, a wręcz przeciwnie – powinny ją wymuszać. W wielu firmach pokutuje również pogląd, że zwiększanie wolumenu obsługiwanych zamówień ma wyższy priorytet niż wdrażanie innowacji i usprawnianie pracy. Tymczasem to właśnie te działania umożliwiają sklepom rozwój. Wykorzystanie rozwiązań zapewniających automatyzację procesów eliminuje błędy ludzkie, pozwala na dopasowanie formatu sklepu i magazynów. Świadomi tych korzyści menedżerowie magazynów i szefowie operacji, dostrzegają potencjał w technologiach ubieralnych oraz RFID.

Magazyny rosną w siłę

W Polsce magazyny nadal zmagają się z zaspokojeniem popytu na zamówienia internetowe. Wg badania 2024 Warehouse Vision Survery aż 64 proc. firm planuje zwiększenie liczby magazynów, a 59 proc. spodziewa się powiększenia powierzchni magazynowej, aby sprostać wymaganiom gospodarki na żądanie. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w Europie, gdzie prognozuje się wzrost średniej powierzchni magazynowej o ponad ¼ w ciągu najbliższych 5 lat. Fenomen europejskiej ekspansji pokazuje, że sukces m.in. eBay, ASOS, Amazon, Ocado oraz mniejszych startupów e-commerce świadczy o stałej ewolucji handlu detalicznego. Wg raportu aż 87 proc. osób odpowiedzialnych za rozwój magazynów podjęło decyzję o modernizacji lub planuje rozpoczęcie procesu do 2024 r. Blisko 82 proc. z nich spodziewa się wzrostu liczby magazynów w tym okresie. Szybsza dostawa do klientów końcowych jest głównym czynnikiem napędzającym plany rozwoju. Pomimo wolnego tempa wdrażania nowych urządzeń i technologii, ponad 77 proc. decydentów zgadza się, że modernizacja staje się konieczna dla utrzymania konkurencyjności w erze gospodarki na żądanie.

Inteligentne urządzenia

Oprócz rozbudowy powierzchni użytkowej, inwestycje w automatyzację i rozwiązania dla pracowników będą stanowić kluczowy element planów inwestycyjnych w ciągu najbliższych 5 lat. Ponad ¾ respondentów zgadza się, że wsparcie pracowników za pomocą technologii jest najlepszym sposobem na wprowadzenie automatyzacji magazynu. Większość badanych przewiduje też, że kluczową rolę w procesie modernizacji będą pełniły urządzenia mobilne wykorzystujące rozwiązania oparte na platformie Android: 83 proc. Co ciekawe, aż 62 proc. menadżerów zidentyfikowało urządzenia ubieralne, takie jak inteligentne okulary i zegarki, jako jedną z ścieżek inwestycyjnych w przeciągu 3 lat. Innymi proponowanymi rozwiązaniami są systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym RTLS: 55 proc. oraz w pełni zautomatyzowane systemy WMS: 54 proc.

Przewiduje się również wzrost wykorzystania technologii RFID i technologii lokalizacyjnej w organizacji pracy. RFID pomaga usprawnić logistykę poprzez poprawę widoczności zapasów dzięki dostarczaniu aktualizacji w czasie rzeczywistym i szybsze skanowanie.

Badanie wskazuje, że boom na zakupy internetowe będzie nadal napędzał utrzymujący się popyt na powierzchnie magazynowe i technologie przez co najmniej 5 lat. Popyt pozostaje bardzo silny, a osoby podejmujące decyzje dotyczące magazynów będą musiały utrzymać przewagę wydajności poprzez wykorzystanie najnowszych technologii logistycznych, aby dotrzymać kroku zamówieniom i zachować konkurencyjność.

Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies na Europę Śr.

 

Źródło: 2024 Warehouse Vision Survey