Finanse

Polski transport rozwija skrzydła

11 czerwca 2019

Z danych Fundacji Wizja Rozwoju wynika, że liczba towarów przewożonych przez rodzime firmy wzrosła o blisko 18 proc. – Wiąże się to głównie z eksportem na Zachód – wyjaśnia dr inż. Andrzej Michalak, jej prezes zarządu. – W porównaniu do wyników innych państw Unii Europejskiej jest to znacząca zmiana.

Złożyło się na to wiele elementów, m.in. rozwój transportu w Unii wynikający z korzystnej koniunktury gospodarczej. Dodatkowo polskie firmy po 15 latach od przystąpienia do wspólnoty unijnej czują się znacznie pewnie na rynku europejskim. – Istnieje jednak szereg czynników stanowiących zagrożenie dla dalszego dynamicznego rozwoju polskich podmiotów transportowych. To np. Brexit czy niestabilna sytuacja cen paliw w ostatnich miesiącach na rynkach światowych – mówi dr inż. Andrzej Michalak.

Branża pokłada duże nadzieje w inwestycji Via Carpatia, która umożliwi przewoźnikom szybszy i tańszy transport na południe Europy. Intensywnie rozwija się również transport morski i lotniczy. Z tym ostatnim związany jest Centralny Port Komunikacyjny, który pomoże zwiększyć ilość przewożonych towarów w transporcie intermodalnym. Równocześnie planuje się zwiększenie przeładowności w polskich portach.

Źródło: MarketNews24.pl