Zarządzanie

Cztery obszary skuteczności

Krzysztof Sarnecki 29 maja 2019

Chaos na świecie i wynikająca z niego EKONOMIA CHAOSU nie jest obiektywnym stanem rzeczywistości, ale obrazem rzeczywistości w naszych nieprzystosowanych do takich nagle przyspieszających zmian umysłach. Naturę zawsze charakteryzowały zarówno nielinearność rzeczywistości jak i stan nazywany przez człowieka „chaosem”. A jeśli tak, to jak pracować nad sobą, aby móc w tej rzeczywistości egzystować skutecznie, relatywnie bezpiecznie oraz z zachowaniem równowagi psychicznej?

Pozwoliłem sobie na sięgnięcie po pomoc w odpowiedzi na to pytanie do tych, którzy nieźle z tym wyzwaniem sobie dawali lub dają radę. Oto kolaż cytatów, który – mam nadzieję – stanie się dla czytelnika „drabiną” do świata dobrego radzenia sobie z tą nowo uświadomioną rzeczywistością. Cytaty te służą za szczeble w tej drabinie. Tu i ówdzie opatrzyłem je swoimi komentarzami – służą one jako swego rodzaju spoiwo, dzięki czemu – mam nadzieję – podróż będzie łatwiejsza … Zapraszam do wspinaczki J

WSTĘP dający do myślenia…

„Wiedza poznawana dzisiaj – szczególnie w skostniałych organizacjach akademickich – za 10 – 20 lat będzie po prostu nieprzydatna. Stąd proponuję, aby w czasach, gdy nasz, zaskoczony tempem zmian, umysł czyta rzeczywistość, jako nieopanowany chaos, skupiać się na rozwijaniu antykruchości i inteligencji emocjonalnej. Gdy dodamy do tego głębokie zrozumienie, że różnorodność to bezbronność (nie mylić ze świadomą, ograniczoną mądrą dywersyfikacją), a skuteczność jest przede wszystkim funkcją koncentracji – to mamy plan edukacyjny dla młodego pokolenia” – Krzysztof Sarnecki.

Powyższy cytat idzie pięknie w parze z następującym:

„Doświadczenie to grzebień, który natura daje nam, kiedy jesteśmy już łysi” (chińskie).

W dobie tak szybkich zmian, człowiek staje się „łysy już jako nastolatek…” Włosy same nie odrosną, na automatyczne zaszczepienie nie ma co liczyć… a warto zauważyć, że:

„Doświadczenie jest bardzo kosztowną szkołą, niemniej istnieją głupcy, którzy w żadnej innej niczego nie umieją się nauczyć.” Tak napisał „fryzjer” Benjamin Franklin, dlatego wymóg ciągłej edukacji do wieku 60 lat to kulturowa zmiana, która dokonuje się na naszych oczach.

[Locker] The locker [id=1155] doesn't exist or the default lockers were deleted.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Transport Manager 2(38) kwiecień-maj 2019 str. 12-19.