Prawo

Brexit – 31 października?

16 kwietnia 2019

Przyzwyczailiśmy się już, że każda informacja w sprawie daty i sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przedostatnia i PRAWIE pewna. Najnowszą informację ogłosili przywódcy 27 państw członkowskich UE, którzy wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października – poinformowały źródła unijne.

Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. – Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – powiedział po szczycie Donald Tusk, zaznaczając, że to jego „prywatne marzenie”. Brytyjska premier z kolei stwierdziła, że jej kraj musi opuścić Unię „tak szybko, jak to możliwe”.

Brytyjska premier zaapelowała podczas szczytu UE o kolejne przedłużenie brexitu. Podczas rozmów przywódców 27 państw UE przez wiele godzin nie udawało się osiągnąć kompromisu. Francja chciała, by ostateczną datą przedłużenia wyjścia W. Brytanii z UE był 30 czerwca. Większość krajów była skłonna wydłużyć brexit nawet o rok.

Jak podało źródło unijne, kompromisowa data 31 października pojawiła się na stole po godz. 24. W czerwcu ma dojść do przeglądu postępów sytuacji na Wyspach. HD

Źródło: www.onet.pl