Prawo

Coraz więcej napadów na przewoźników

12 kwietnia 2019

Międzynarodowe stowarzyszenie TAPA (Transported Asset Protection Association), zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, przewiduje, że rok 2019 będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę napadów na przewoźników w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Dane, które TAPA ujawniło za pierwsze dwa miesiące nowego roku, są druzgocące: w styczniu liczba napadów wzrosła o 68,7 proc.

Wnioski te oparte są głównie na rosnącej liczbie incydentów zgłaszanych do TAPA w styczniu i lutym bieżącego roku. Z początkiem 2018 r. liczba kradzieży i napadów w branży TSL spadła (względem roku poprzedniego), jednak w drugiej połowie z powrotem zaczęła intensywnie rosnąć – i ten bardzo niebezpieczny trend utrzymuje się do dziś.

Dane, które TAPA ujawniło za pierwsze dwa miesiące nowego roku, są druzgocące: w styczniu liczba napadów wzrosła o 68,7 proc. (względem tego samego okresu rok wcześniej), a w lutym – aż o 77 proc. (względem lutego 2018 r.).

Straty z tego tytułu w samym tylko lutym wyniosły w sumie 9,088,350 euro (dane na podstawie 210 przypadków zgłoszonych do TAPA w tym okresie) – to wzrost o około 38 proc. w stosunku do 6,5 mln euro, odnotowanych w tym samym miesiącu 2018 r.

Z jakich rozwiązań mogą skorzystać przewoźnicy, by zapewnić bezpieczeństwo transportu i wysyłanych w trasę pracowników? Telematyka pomaga m.in. w planowaniu trasy, eliminacji opóźnień oraz w efektywnym zarządzaniem pracą kierowców i transportem towarów. Ułatwia też komunikację między kierowcą a firmą, przekazując centrali na bieżąco informacje kluczowe z punktu widzenia pracy przewoźników i spedytorów, m.in. w przypadku przekroczenia dozwolonego czasu pracy, zboczenia z wcześniej wyznaczonego kursu czy próby kradzieży transportowanych produktów.

Źródło: www.interia.pl