Prawo

Marek Chodkiewicz już nie jest wiceministrem infrastruktury

9 marca 2019

„Marek Chodkiewicz z dniem 7 marca 2019 r. przestał pełnić obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w związku z podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę” – tak brzmi oficjalny komunikat MI na temat zakończenia pełnienia funkcji wiceministra infrastruktury przez Marka Chodkiewicza.

Natommiast „Gazeta Wyborcza” donosi, że Marek Chodkiewicz podał się do dymisji, a powodem była ustawa o stacjach diagnostycznych, którą forsował w Sejmie. „To właśnie tę ustawę w bezprecedensowy sposób – jak opisaliśmy – zdjął z porządku obrad Jarosław Kaczyński” – czytamy w GW.

Powodem dymisji Marka Chodkiewicza jest projekt ustawy o prawie drogowym. Nowelizacja, którą promował i bronił w Sejmie Chodkiewicz, dotyczyła jednak głównie stacji diagnostycznych. Zakładała wprowadzenie dodatkowych opłat dla ich właścicieli.

Projekt wprowadzał nową daninę – opłatę jakościową (3,5 zł), która miała być doliczana do każdego badania technicznego przeprowadzanego na stacji. W samym obozie PiS był duży opór przed wprowadzeniem nowych obciążeń dla przedsiębiorców. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ocenił ten pomysł negatywnie. Podobnie oceniał to Jarosław Gowin.

„W utrącenie tej ustawy zaangażował się osobiście właśnie Gowin, ale i w środowisku Radia Maryja pojawiły się głosy, że rząd PiS tym projektem uprzątnie polski rynek z rodzimych stacji diagnostycznych, co miało ułatwić przejęcie go przez niemieckich potentatów” – czytamy w GW.

14 grudnia 2018 r. w czasie posiedzenia Sejmu Kaczyński na gorąco weryfikował, czy Chodkiewicz mówi nieprawdę z mównicy sejmowej o procedowaniu tej ustawy. I zatrzymał ją w ostatnim momencie – tuż przed głosowaniem całości ustawy. GD

Źródła: Ministerstwo Infrastruktury i www.gazeta.pl