Finanse

DKV tnie ceny i powiększa sieć w Hiszpanii

6 marca 2019

Aż 600 dodatkowych stacji w sieci. Nowy system cen i zwrot VAT oraz akcyzy, dające oszczędności do 37 centów na jednym tankowaniu.

Hiszpania to jeden z ważniejszych krajów tranzytowych dla polskich przewoźników międzynarodowych. Mając to na uwadze, DKV wypracowało bardzo korzystny model współpracy z tamtejszymi stacjami. – W Hiszpanii 85 proc. polskich firm tankuje w miejscowościach Irún i La Junquera. Zadbaliśmy o to, aby ceny na tamtejszych stacjach były bardzo konkurencyjne – tłumaczy Piotr Łopacki, lider zespołu sprzedaży w DKV Euro Service. – Na przykład w drugiej połowie lutego utrzymywały się na średnim poziomie 0,88 euro/l, przy uwzględnieniu odzyskiwania VAT i akcyzy poprzez DKV.

W tych lokalizacjach dostępne są stacje marek Solred oraz Valcacre. Dzięki systemowi specjalnych „cen z listy” klienci DKV mogą na nich tankować po stawkach wyjściowych średnio 2-5 centów niższych niż średnia dla Hiszpanii – ceny można porównać na es.fuelo.net).

Dodatkowy zwrot akcyzy

Stawki mogą być tak korzystne dzięki uwzględnianiu w finalnej cenie, obok zwrotu VAT, także odliczania akcyzy. Warto przypomnieć, że władze hiszpańskie potwierdziły możliwość odzyskiwania od 1 stycznia 2019 r. akcyzy ze wszystkich regionów na poziomie 4,9 centa/litr. Należy dodać, że kwota zwrotu akcyzy za pośrednictwem DKV trafia na konto klienta średnio po 1,5 miesiąca od zamknięcia kwartału objętego wnioskiem – znacznie korzystniej niż w przypadku innych pośredników.

Oszczędności płynące ze zwrotu VAT i akcyzy w Hiszpanii łatwo pokazać na przykładzie. W lutym 2019 r. firma tankująca 10 tys. litrów na stacji w Irún lub La Junquera płaciła finalnie ok. 3 715 euro mniej, dzięki odzyskaniu za pośrednictwem DKV obu podatków i skorzystaniu z podstawowych rabatów.

O zwrot podatku akcyzowego z Hiszpanii mogą ubiegać się firmy z siedzibą w UE, posiadające pojazdy ciężarowe o DMC równej 7,5 t lub wyższej. Transport na własny rachunek nie uprawnia do zwrotu akcyzy.

600 nowych stacji

Aktualnie sieć stacji paliw współpracujących z DKV w Hiszpanii to 4 345 lokalizacji. Należą do niej takie marki jak: Solred, Valcacre, Galp, Globaltank czy BP. Tak szeroki zasięg jest możliwy dzięki dodaniu w ostatnich dniach 600 nowych punktów. – Ceny paliwa we Francji są znacznie wyższe niż w Hiszpanii, ze względu na wysoki podatek od paliw mineralnych. Dlatego przy trasach na Półwysep Iberyjski tankowanie w Hiszpanii staje się naturalnym wyborem – uzupełnia Piotr Łopacki z DKV.

Nowe stacje są położone w miejscach kluczowych dla transportu, w tym przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych zarówno w głębi kraju, jak i przy granicach. Przykładem jest granica z Francją: Irún i La Junquera, autostrada wzdłuż Morza Śródziemnego, a także granica z Portugalią. Wszystkie stacje w Hiszpanii można łatwo wyszukać w aplikacji DKV oraz poprzez serwis mapowy na portalu firmy.

Źródło: DKV