Prawo

Fałszywe świadectwa kwalifikacji kierowców

17 sierpnia 2018

Generalny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega właścicieli firm transportowych, że pojawiły się w obiegu fałszywe świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowców. W związku z tym Inspektorat prosi o zwracanie szczególnej uwagi na ten dokument.

Nieprawidłowości dotyczą wystawiania dokumentu przez istniejący ośrodek szkolenia, ale nie będący faktycznym wystawcą dokumentu, bądź wiążą się z wydaniem dokumentu przez nieistniejący podmiot.

Znaki charakterystyczne, które mogą wskazywać, że dokument nie jest oryginalny to np.:

  • data wystawienia dokumentu;
  • oznaczenie kraju wydania paszportu w formacie np.: UKRAINE, a nie, jak powinno być prawidłowo UKRAINA;
  • w przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na dokumencie znajduje się pieczęć ośrodka szkolenia zamiast pieczęci wojewody.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do autentyczności dokumentu, jaki otrzymuje przewoźnik od kierowcy, należy zweryfikować fakt istnienia ośrodka szkolenia we właściwym rejestrze oraz fakt jego wystawienia przez wskazany na dokumencie ośrodek szkolenia.

W przypadku podejrzenia, że do wniosku o świadectwo kierowcy został dołączony dokument nieautentyczny urząd informuje odpowiednie organy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.”

 

Źródło: www.gitd.gov.pl