Prawo

Rosja przedłuża embargo na import żywności z Unii Europejskiej

16 lipca 2018

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 12 lipca dekret przedłużający do 31 grudnia 2019 r. embargo na żywność z Unii Europejskiej, które Rosja po raz pierwszy ogłosiła w 2014 r. w odpowiedzi na unijne sankcje, będące reakcją na politykę Rosji wobec Ukrainy.

Jak zaznaczono w dekrecie, sankcje przedłużono „w interesie bezpieczeństwa kraju”. Rosyjskie władze niszczą towary objęte sankcjami, które trafiają na terytorium kraju. Z danych Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) wynika, że od sierpnia 2015 r. do lipca 2018 r. skonfiskowano ok. 25 tys. ton towarów objętych zakazem wwozu. Przede wszystkim były to produkty pochodzenia roślinnego.

W kwietniu prezydent podziękował społeczeństwu za to, że ze zrozumieniem odnosi się do ograniczeń importowych – przypomina portal Radia Swoboda.

Unia po raz pierwszy wprowadziła sankcje wobec Rosji 31 lipca 2014 r. na jeden rok, w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. We wrześniu 2014 r. sankcje te zaostrzono. 19 marca 2015 r. Rada Europejska postanowiła uzależnić ich zniesienie od pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co miało nastąpić do 31 grudnia 2015 r. Ponieważ tak się nie stało, Rada przedłuża sankcje co pół roku.

Moskwa ze swej strony w sierpniu 2014 r. wprowadziła po raz pierwszy zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. Później rozszerzyła listę krajów objętych embargiem o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein. RT

Źródło: www.wnp.pl