Austriacka prezydencja chce spotkania nowej i starej UE w sprawie Pakietu Mobilności

????????????????????????????????????

W najbliższych miesiącach austriacka prezydencja w UE planuje spotkania dwustronne m.in. z krajami Grupy Wyszehradzkiej, by przezwyciężać różnice między państwami UE w sprawie Pakietu Mobilności, czyli przepisów dotyczących kierowców w transporcie międzynarodowym – informuje PAP.

– Będę chciał przeprowadzić wiele indywidualnych rozmów i potem w mniejszych grupach sprawdzić, czy możliwe jest wynegocjowanie porozumienia – powiedział w środę w Wiedniu na spotkaniu z unijnymi korespondentami austriacki minister transportu Norbert Hofer.

Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej z maja 2017 r., która obliguje firmy transportowe do stosowania płacy minimalnej wobec kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Zgodnie z projektem ma być ona stosowana, jeśli kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. To część propozycji określanej jako Pakiet Mobilności. Polska mocno sprzeciwia się tym rozwiązaniom.

– Znalezienie równowagi w tej sprawie pomiędzy państwami sojuszu drogowego a krajami Grupy Wyszehradzkiej nie będzie łatwe. Pytanie brzmi, do jakiego stopnia prawo powinno pozostać liberalne, i to pytanie wymaga mądrej odpowiedzi. Kraje wyszehradzkie (…) chcą wykorzystywać niskie ceny na rynkach w krajach, gdzie koszty pracy są dość wysokie i gdzie jest wiele wymagań dotyczących zabezpieczenia społecznego. (…) Będziemy musieli znaleźć kompromis – mówił austriacki minister.

Austriacka prezydencja stawia sobie za cel wypracowanie stanowiska krajów UE w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ma na to sporo czasu, bo spotkanie ministrów odpowiedzialnych za transport zaplanowane jest na grudzień. We wrześniu odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady UE, na którym sprawa również ma być omawiana, jednak bez podejmowania żadnych decyzji.

– Będziemy musieli znaleźć kompromis. Będziemy, w czasie naszej prezydencji, podążać w kierunku rozwiązań, z którymi wszyscy będą w stanie żyć – oświadczył Hofer.

Zastrzegający sobie anonimowość austriaccy dyplomaci przyznają jednak, że będzie to bardzo trudne zadanie.

– To bardzo skomplikowany temat, w którym jest wiele emocji – powiedział PAP jeden z przedstawicieli rządu w Wiedniu. – Stanowiska państw członkowskich nie zmieniają się od miesięcy.

 

Źródło: PAP – Krzysztof Strzępka