Zarządzanie

GUS: Produkcja w Polsce spadła o 17 proc.

19 czerwca 2020

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dotyczące produkcji przemysłowej. Produkcja przemysłowa w maju 2020 r. w porównaniu do maja 2019 r. spadła o 17,0 proc. Nie są to dobre informacje, choć można było się ich spodziewać. Na pewno oczekiwali tego ekonomiści.

 

Przypomnijmy, że spadek produkcji w kwietniu rdr (rok do roku) wyniósł 24,6 proc. Już dzisiaj wiadomo, że po dwóch miesiącach II kw. recesja jest pewna, ale opublikowane w piątek dane o produkcji przemysłowej w maju sugerują, że spadek PKB w bieżącym kwartale może nie być tak mocny, jak wcześniej oczekiwano – oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze.

– Odmrażanie gospodarki w maju przyniosło poprawę wyników sektora przemysłowego. Spadek produkcji w ujęciu rocznym pozostał wprawdzie wciąż duży, ale był on jednak już wyraźnie mniejszy od kwietniowego. Ponadto, w przeciwieństwie do kwietnia, dane okazały się nawet nieco lepsze od średnich oczekiwań rynkowych. Po dwóch miesiącach drugiego kwartału br. mamy pewność, że polska gospodarka znalazła się w recesji i że dane dotyczące PKB za ten okres będą słabe. Opublikowane dziś dane za maj rodzą jednak pewną „nadzieję”, że spadek PKB będzie jednak w drugim kwartale br. bliższy 8,0 proc. rdr aniżeli 10,0 proc. Sektor przemysłowy w kolejnych miesiącach będzie niewątpliwie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze. Będziemy oczywiście obserwować bardzo nierówną sytuację w poszczególnych działach, np. większe spadki wciąż mogą utrzymywać się w działach zorientowanych na eksport (chociażby w motoryzacji, meblach), gdzie popyt zagraniczny na produkty z Polski będzie na pewno w najbliższych miesiącach wciąż ograniczony. Popyt krajowy także będzie znacznie niższy od obserwowanego przed pandemią. Ponadto, bardzo słabe wyniki ma przed sobą na pewno górnictwo, ze względu na zamknięcie kilkunastu kopalń w ostatnim czasie – komentuje na portalu Interia Monika Kurtek z Banku Pocztowego. WK

 

Źródło: www.interia.pl