Zarządzanie

Bezrobocie. Może nie będzie tak źle

21 maja 2020

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) donosi, że odsetek firm planujących zwolnienia spadł z 28 proc. pod koniec marca do 8 proc. w maju. Uspokojenie widać też w przypadku cięć płac czy spadku sprzedaży. Duży problem nadal stanowią natomiast zatory płatnicze.

 

PIE i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) opublikowali 20 maja najnowszy raport o sytuacji gospodarczej w Polsce. Okazuje się, że może nie być tak źle, jakby się zdawało. Wśród przedsiębiorców widać mocne uspokojenie nastrojów. Mniej optymizmu widać z kolei w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W kwietniu mocno w dół poszło zarówno wynagrodzenie, jak i zatrudnienie.

 

Spada odsetek firm deklarujących odsetek

Z raportu dowiemy się, że w porównaniu do deklaracji z końca kwietnia, odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 punkty proc., a w porównaniu do deklaracji z końca marca – aż o 20 punktów proc. Obecnie (kolejne badanie wykonano między 12-14 maja) wynosi on 8 proc.

Z kolei odsetek firm deklarujących utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia wzrósł o 12 proc. Jednocześnie z 2 proc. na koniec marca do 7 proc. na początku maja wzrosła pula firm deklarujących przyrost liczby pracowników. Przy czym z danych PIE i PFR można wywnioskować, że firmy nieco zwiększą tu zachowawczość: pod koniec kwietnia 8 proc. firm mówiło o zamiarze zwiększenia zatrudnienia.

 

Wskaźnik bezrobocia nie taki wysoki

Również wiceminister rozwoju Marek Niedużak z umiarkowanym optymizmem patrzy na sytuację na rynku pracy. – Na razie nie widzę w Polsce dużego bezrobocia. Dane tego nie pokazują – mówił podczas Europejskiego Kongresu Ekonomicznego (EEC Online).

Zaznaczył, że mógłby się założyć o butelkę dobrego wina, że w naszym kraju efektem spowolnienia nie będzie bardzo wysokie bezrobocie, choć przyznał, że to teza ryzykowna… Jego zdaniem skuteczne okażą się tu mechanizmy pomocowe powodujące, że ci, którzy dostają wsparcie, utrzymają przez następne miesiące miejsca pracy. Dodał, że polska gospodarka jest bardziej oparta na produkcji, mniej zaś na usługach, a kryzys dotknął – mimo wszystko – sektor przemysłowy w mniejszym stopniu. ML

 

Źródło: www.wnp.pl za GUS, PIE i PFR