Technika

Naczepy Demarko dla zestawów Patriot

18 maja 2020

Polska firma Demarko i amerykańska Raytheon podpisały umowę na produkcje specjalistycznych naczep do zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski – poinformowała w piątek spółka Demarko. Zgodnie z podpisaną umową Demarko wyprodukuje specjalistyczne naczepy do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot.

 

– Pomimo trudności wynikłych z epidemii COVID-19 nasi pracownicy koncentrują się na wspieraniu programu Wisła, ponieważ jest on kluczowy dla Polski – powiedział prezes Demarko Mateusz Komarec, który dodał, że pozyskanie systemu Patriot w programie Wisła zapewni bezpieczeństwo Polsce i ma kluczowe znaczenie dla polskiego przemysłu.

„Demarko Military Vehicels podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense, działem Raytheon Technologies. Zgodnie z podpisaną umową pracownicy Demarko wyprodukują specjalistyczne naczepy do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Dzięki temu kontraktowi Demarko dołączy do globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense” – poinformował polski producent.

Według zapowiedzi Demarko Military Vehicels wyprodukuje naczepy zgodnie z wymaganiami określonymi przez Raytheon Missiles & Defense i „jako część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense, ma możliwość dostarczania specjalistycznych naczep swojej produkcji 16 pozostałym państwom – partnerom systemu Patriot na całym świecie”.

– Firma Raytheon Missiles&Defense pragnie wspierać rozwój polskiego przemysłu poprzez współpracę z lokalnymi firmami – powiedziała dyrektor programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas. – Podpisana właśnie umowa to przykład na to, że program WISŁA pomaga utrzymać miejsca pracy w Polsce.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot został wybrany przez Polskę i 16 innych państw, wśród których są USA oraz sześć innych krajów NATO.

Produkująca specjalistyczne naczepy firma Demarko działa na rynku od ponad 30 lat. Projektuje i produkuje naczepy dla różnych branż, w tym dla MON, a także klientów z rynków komercyjnych. Firma z siedzibą w Bytomiu w Polsce zatrudnia około 140 osób.

Raytheon to jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata, specjalizuje się w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, pociskach, systemach rozpoznania, łączności i dowodzenia, produkuje także i dostarcza usługi na rynek cywilny. Zatrudnia 67 tys. pracowników na całym świecie; obroty firmy w 2018 r. wyniosły 27 mld dol.

Amerykańskie zestawy Patriot zostały wybrane w programie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Umowę wartości 4,75 mld dol. (16,6 mld zł) podpisano wiosną 2018 r.

Kontrakt na dwie baterie systemu Patriot zakłada udział polskiego przemysłu. Np. wyrzutnie mają być wytwarzane w Hucie Stalowa Wola. W lutym spółki należące do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały z korporacją Raytheon umowy o współpracy przy dostawach usług i materiałów do budowy polskiego systemu obrony powietrznej Wisła.

 

Źródło: www.wnp.pl za PAP