Finanse

COVID-19: Jesienią będą dokończone Pracownicze Plany Kapitałowe

18 maja 2020

Planowane na jesień dokończenie wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jest ciągle aktualne – informuje portal internetowy wnp.pl. Jeśli pojawią się względy epidemiczne, które mogą przeszkodzić temu planowi, Polski Fundusz Rozwoju będzie o tym informował z dużym wyprzedzeniem – zapowiedział Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK na EEC Online.

W połowie marca, gdy rząd ogłaszał obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, przełożono daty wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych przez średnie firmy (II faza). Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK został przesunięty z kwietnia na październik, a o prowadzenie PPK z maja na listopad.

Temat wrócił podczas panelu „Z tarczą na wirusa” na EEC Online w związku z wypowiedzią Pawła Borysa, szefa PFR, że przez kryzys konieczne będzie przesunięcie dokończenia reformy OFE, i że taki scenariusz może dotyczyć również PPK. Odniósł się do tego Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

– Prezes Paweł Borys wypowiedział się w sposób bardzo odpowiedzialny, że nie wiadomo, jak będzie wyglądała jesień, czy dojdzie do drugiej fali zachorowań i czy będzie miała ona takie skutki, jak pierwsza. Na teraz wiemy, że pod koniec października i na początku listopada mamy kolejną fazę wdrażania PPK. Ma ona objąć firmy, które powinny były wejść do PPK w fazie drugiej, przesuniętej z wiosny na jesień, czyli zatrudniające ponad 50 pracowników, oraz firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników (faza trzecia – red.) – powiedział Robert Zapotoczny. – Na październik tego roku wszyscy powinni się przygotować do zawarcia umowy o zarządzanie, i na listopad do zawarcia umowy na prowadzenie PPK. Jeśli pojawią się względy epidemiczne, które mogą przeszkodzić temu planowi, będziemy informować o tym z dużym wyprzedzeniem – dodał. – Na razie wierzymy, że najgorsze chwile, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, mamy już za sobą, dużo się nauczyliśmy, wyciągnęliśmy wnioski. Jako społeczeństwo możemy pochwalić się jednym z niższych poziomów zachorowań w Europie.

 

Źródło: www.wnp.pl