Zarządzanie

Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii

31 stycznia 2020

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Konsekwencje brexitu dla polskiej gospodarki mogą być olbrzymie. Ale plus jest taki, że na razie ich nie odczujemy. To, co najgorsze, może zdarzyć się za niecały rok. Straty przewidywane są już w miliardach złotych.

Eksperci od dłuższego czasu twierdzą, że skutki brexitu odczujemy dopiero za jakiś czas. Na pewno nie będzie bowiem tak, że w sobotę 1 lutego obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Okres przejściowy potrwa przez 11 miesięcy i zakończy się wraz z 2020 r.

– Wielka Brytania będzie do tego momentu nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej, bo w tym okresie UE będzie traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie – tłumaczy Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Jak dodaje, do Londynu nadal będzie można wyjechać bez paszportu, a ze sklepów nagle nie znikną brytyjskie produkty. Po prostu Wielka Brytania przestanie formalnie być członkiem UE, nie będzie też brała udziału w jakichkolwiek procesach decyzyjnych Wspólnoty.

– Będzie mogła zawierać nowe umowy handlowe, ale będą one mogły wejść w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego – dodaje ekspert Pracodawców RP.

Najbliższe 11 miesięcy potrwają negocjacje dotyczące umowy Brytyjczyków z Unią. To tam mają znaleźć się wszystkie zasady współpracy po ustaniu okresu przejściowego.

To jednak nie znaczy, że Polska nie odczuje konsekwencji brexitu. Zwracają na to uwagę eksperci Pracodawców RP, szczególnie, że Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski.

„Prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Przedsiębiorcy będą mieć m.in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. (…) Oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej „e-Klient”, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności” – czytamy w komunikacie rozesłanym do mediów przez Ambasadę Brytyjską.

– Dla przedsiębiorców zaangażowanych w wymianę handlową z Wielką Brytanią kluczowe będzie posiadanie numeru EORI, czyli tzw. certyfikatu celnego. To warunek konieczny dla dokonywania zgłoszeń celnych. Wewnątrz Unii Europejskiej numer EORI nie jest potrzebny – dodaje Piotr Wołejko.

 

Źródło: www.onet.pl