Zarządzanie

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej – to już pewne – 31.01.2020 r.

27 stycznia 2020

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Brexit wymaga już tylko dwóch formalnych kroków. Wcześniej na opuszczenie wspólnoty zgodziła się bowiem brytyjska królowa.

Teraz umowa trafi do Parlamentu Europejskiego. W najbliższą środę – 29 stycznia – eurodeputowani zadecydują o jego ratyfikacji. Następnie, 30 stycznia, umowę zatwierdzą dyplomaci z państw członkowskich Unii. O północy – zgodnie z ustaleniami – Londyn opuści Wspólnotę.

W czwartek swój podpis na dokumencie, który pozwala Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską złożyła królowa Elżbieta II. Londyn w kwestii rozwodu z UE powiedział więc już ostatnie słowo.

– Jej wysokość Elżbieta II właśnie zgodziła się na wejście w życie ustawy o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanią. Zgodnie z prawem oznacza to, że Wielka Brytania opuści unijną wspólnotę 31 stycznia – zakomunikował Steve Barclay, brytyjski minister ds. brexitu.

Po 31 stycznia Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Potem rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Zjednoczone Królestwo ciągle będzie się stosować do unijnych przepisów. Rozpocznie się też druga faza negocjacji z Unią – bardziej skomplikowana, dotycząca pobrexitowych stosunków międzynarodowych, w tym handlowych.

 

Źródło: www.next.gazeta.pl