Zarządzanie

W tym roku GDDKiA ogłosi przetargi na 25 odcinków dróg za ponad 12 mld zł

22 stycznia 2020

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła plan przetargów na 2020 r., który przewiduje postępowania na 353 km nowych dróg. To w sumie dwadzieścia pięć odcinków obwodnic, dróg ekspresowych i autostrad.

– W tym roku ogłosimy postępowania na realizację 353 km nowych dróg – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – Szacowana wartość ich realizacji to ok. 12,2 mld zł, a wszystkie mają zapewnione finansowanie w ramach zwiększonego do ponad 142 mld zł limitu na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Wśród planowanych postępowań znajdzie się m.in. 200 km drogi ekspresowej S19 na terenie woj. podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego, odcinki autostrad A2 i A18 o długości łącznej ponad 100 km, odcinek S7 na terenie woj. małopolskiego, obwodnice Chełma, Opatowa i fragment obwodnicy Koszalina, S17 między Drewnicą a Ząbkami oraz drugi etap „łącznika brzeskiego”.

Przypomnijmy, że obecnie w fazie przetargu jest 29 zadań o łącznej długości 360 km, a w realizacji są aż 82 zadania o łącznej długości ponad 1000 km. Plan przetargów na 2020 r. został ogłoszony na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Ekspertów ds. działań mających na celu optymalizację procesu realizacji inwestycji drogowych przy ministrze infrastruktury.

– To przemyślany portfel zamówień. Uwzględnia ogólną sytuację na rynku i jego możliwości. Na bieżąco analizujemy sytuację firm budowlanych, dlatego planując przetargi, chcemy uniknąć kumulacji kontraktów lub odwrotnie, inwestycyjnej luki. Pamiętajmy, że rynek firm wykonawczych ma określone moce przerobowe, które rozkładają się również na inwestycje liniowe i kubaturowe – podkreśla GDDKiA w komunikacie.

 

Źródło: www.wnp.pl