Zarządzanie

Brexit z końcem stycznia?

10 stycznia 2020

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z nim Wielka Brytania ma opuścić Unię 31 stycznia. Jak pisze Reuters, oznacza to koniec trwającego ponad trzy lata „zamieszania” wokół warunków wielkiego rozwodu Londynu z Brukselą.

Za ustawą opowiedziało się 330 posłów, przeciw było 231. Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia – Withdrawal Agreement Bill, w skrócie WAB – ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom z Brukselą, zawartym w umowie wynegocjowanej w październiku 2019 r. przez rząd Borisa Johnsona. Dotyczy to zarówno najświeższych uzgodnień – w sprawie wyjścia całego Zjednoczonego Królestwa z unii celnej i pozostawienia Irlandii Północnej w elementach jednolitego unijnego rynku, jak i wcześniejszych – o okresie przejściowym, prawach obywateli UE po brexicie i rozliczeniach finansowych z Unią.

– Nadszedł czas, aby brexit dobiegł końca – powiedział minister ds. brexitu Stephen Barclay, podsumowując kilkugodzinną debatę w Izbie Gmin. Projekt ustawy trafi teraz do Izby Lordów – wyższej izby brytyjskiego parlamentu – która teoretycznie może wprowadzić do niego poprawki, jednak Izba Gmin będzie mogła je odrzucić. Jak ocenia agencja Reutera, ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie w najbliższych tygodniach, by Zjednoczone Królestwo mogło opuścić UE przed końcem stycznia.

 

Źródło: www.tvn24.pl