Logistyka

O 100 proc. w ciągu 5 lat urósł rynek magazynowy

20 sierpnia 2019

Rynek magazynowo-logistyczny należy do najdynamiczniej rozwijających się sektorów nieruchomości w Polsce. Na koniec I półrocza br. całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych były niemal 2-krotnie większe niż 5 lat temu – wynika z danych BNP Paribas Real Estate.

Jeszcze w I połowie 2014 r. całkowite zasoby nowoczesnych przestrzeni magazynowych w Polsce wynosiły niewiele ponad 8 mln m kw. Na skutek rosnącego zapotrzebowania rynek zaczął przyspieszać, a prawdziwe ożywienie nastąpiło 2 lata temu. Tylko w 2017 i 2018 r. oddano do użytku obiekty o powierzchni odpowiednio 2,4 i 2,2 mln m kw., co jest imponującym wynikiem nawet w skali międzynarodowej. Dobra koniunktura nadal trwa. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2019 r. w ręce najemców przekazano prawie 1,1 mln m kw. magazynów. W rezultacie na koniec czerwca całkowite zasoby nowoczesnych przestrzeni magazynowych w kraju osiągnęły poziom 16,75 mln m kw. – Co ważne, gwałtowny przyrost nowej powierzchni nie spowodował spadku poziomu wynajęcia obiektów magazynowych – zauważa Szymon Dołęga, konsultant działu analiz rynkowych i doradztwa BNP Paribas Real Estate. – Od 2014 r. średnia stopa pustostanów dla całej Polski utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie i oscyluje wokół 6 proc. Brak dużych skoków współczynnika niewynajętej powierzchni w kontekście tak wysokiej aktywności deweloperów świadczy o ogromnym popycie na przestrzenie magazynowe w Polsce.

W ciągu minionych 5 lat przełomem w kwestii zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe jest dynamiczny rozwój firm z sektora e-commerce. Pojawienie się na rodzimym rynku takich gigantów jak Zalando czy Amazon tworzy zrównoważoną relację podaży i popytu oraz przyczynia się do generowania nowych miejsc pracy oraz regionalnego rozwoju kraju. W poszukiwaniu powierzchni przemysłowych i logistycznych nadal aktywnie uczestniczą sieci handlowe, zakłady produkcyjne oraz firmy logistyczne. Ze względu na rozwój polskiego rynku magazynowego i jego rosnącą atrakcyjność pod względem optymalizacji kosztów coraz częściej mamy też do czynienia z wyborem inwestycji zlokalizowanych w Polsce na główne centra przeładunkowe i logistyczne znanych na całym świecie firm.

Źródło: BNP Paribas Real Estate