Finanse

Ponad miliard zł wpływów z systemu viaTOLL

12 sierpnia 2019

Blisko 1,2 mld zł przekazał już w tym roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego na konto Krajowego Funduszu Drogowego. To więcej niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy ubiegłego roku.

1 mld 162 mln zł wpłynęły od początku 2019 r. na konto KFD. Po przejęciu systemu przez GITD nie odnotowano żadnych utrudnień i awarii związanych z jego funkcjonowaniem. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r., kiedy operatorem systemu był podmiot komercyjny, zwiększyły się również wpływy do funduszu.

Rośnie też liczba przejechanych kilometrów. W tym roku kierowcy przejechali już płatnymi odcinkami dróg 3 mld 829 mln km, to o ponad 141 mln km więcej niż rok wcześniej. 53 proc. przejechanych kilometrów to płatne odcinki autostrad, 34 proc. płatne odcinki dróg ekspresowych i 13 proc. – dróg krajowych. Do ponad 600 mln wzrosła również liczba zawartych transakcji. Było ich więcej o ponad 31 mln.

ViaTOLL powiązany jest również z ochroną środowiska. Coraz więcej pojazdów poruszających się po płatnych odcinkach dróg to pojazdy o najwyższych klasach emisji spalin Euro. Zyskiem dla przewoźników inwestujących w nowoczesną flotę są niższe stawki opłaty elektronicznej.

Z wpływów z poboru opłaty drogowej korzystają wszyscy kierowcy. Wyższe wpływy do funduszu to więcej środków zainwestowanych w budowę nowej infrastruktury drogowej.

Źródło: www.ditd.goc.pl