Technika

Lider światowego bezpieczeństwa na drodze wybiera polską firmę do zadań specjalnych

24 lipca 2019

Polska firma została wybrana przez Szwedzką Agencję Transportu: Swedish Transport Agency, STA. W 2020 r. instytucja ta będzie pracować na oprogramowaniu Tachoscan Control, którego producentem jest Inelo.

Tym samym Szwecja dołączyła do grona 19 krajów, w których polskie rozwiązania IT dla transportu drogowego wspierają służby kontrolne w podnoszeniu bezpieczeństwa na drodze i przestrzeganiu prawa związanego z rozliczaniem czasu pracy kierowców. To kolejny sukces na arenie międzynarodowej. Rodzimi przewoźnicy są liderem na europejskich drogach. W tyle nie pozostają dostawcy nowoczesnych systemów informatycznych. Kontrakt o wartości 1,3 mln zł został podpisany na 4 lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia.

STA to Szwedzka Agencja Transportu powołana przez tamtejszy Rząd w 2010 r. Do jej zadań należy m.in. sporządzanie i egzekwowanie przepisów w myśl zasad bezpieczeństwa w komunikacji wspólnych dla władz, firm, organizacji i samych obywateli. Agencja składa się z byłych organów kontroli dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Jest instytucją rządową i finansowaną przez państwo, ale częściowo niezależną. Jej celem jest wdrażanie gotowych systemów bezpieczeństwa, które mogą być opracowane we współpracy z prywatnymi przedsiębiorstwami i partnerami zagranicznymi. Do grona tych ostatnich właśnie dołączyła firma Inelo, jako dostawca wysokiej jakości rozwiązania IT, które służy do kontroli właściwego rozliczania czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych. – Szwecja jest ważnym dla nas partnerem biznesowym z uwagi na zaawansowane systemy, które tamtejsi urzędnicy wybierają, by wspierać funkcjonowanie służb kontrolnych tego kraju w codziennej pracy i wykorzystywać je do ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa w transporcie drogowym. Jesteśmy jedynym dostawcą takich rozwiązań, które zostały najwyżej ocenione przez STA w procesie przetargowym. Nasz sukces został poprzedzony ponad półroczną pracą nad dostosowaniem oprogramowania do potrzeb szwedzkiej inspekcji. Dodatkowo, zostało ono pozytywnie ocenione w teście wydajnościowym, polegającym na przeprowadzeniu kontroli z 3 miesięcy, obejmującej 100 pojazdów i 300 kierowców – komentuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo.

Kontrakt został podpisany na 4 lata z możliwością przedłużenia dwukrotnego: każdorazowo na 2 lata. Funkcjonariusze STA planują zacząć pracę na polskim oprogramowaniu już w maju 2020 r. Tachoscan Control będzie wykorzystywany m.in. do przeprowadzania inspekcji w przedsiębiorstwach zatrudniających kierowców zawodowych. Wszelkie inicjatywy szwedzkiej agencji podejmowane są w celach podnoszenia bezpieczeństwa, m.in. w ruchu drogowym, w myśl Wizji Zero, czyli dalekobieżnego planu zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

 

Ważny rynek, którego potencjał nadal pozostaje niedoceniony

Szwedzi opracowali własny projekt w celu eliminowania zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi i ciężkich obrażeń i są obecnie wzorem dla świata. Co więcej, sieć arterii komunikacyjnych, która liczy 579 564 km, włączając w to 1 913 kilometrów ekspresowych, jest jedną z najlepszych infrastruktur drogowych w Europie. The World Economic Forum ocenił ją na 5,5 z 7 punktów, plasując Szwecję na 18. miejscu w skali globalnej. Dodatkowo The World Bank w ramach Logistics Performance Index wskazuje skandynawskie Królestwo na 3. miejscu wśród innych krajów, biorąc pod uwagę potencjał rynku logistyki w międzynarodowej wymianie handlowej. To tutaj operują kluczowe centra logistyczne na starym kontynencie, m.in. DB Schenker Logistics, DPDHL czy DSV. Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowego mają rodzime firmy eksportujące towary do wielu europejskich państw, np. H&M, Volvo czy Ericsson. Jak wynika z danych Inelo, najwięcej dóbr transportowanych jest do Norwegii: 18 proc., Niemiec: 16 proc. i Polski: 15 proc. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Szwecja jest logistycznym hubem, a południową część kraju cechuje wzmożony ruch tranzytowy, w którym swój udział mają również polscy kierowcy.

 Szwecja wybiera najlepszych

Inelo to producent i dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla transportu drogowego, a oprogramowanie Tachoscan Control jest dostępne w 19 krajach w Europie. Korzysta z niego 37 służb kontrolnych. Do tego grona właśnie dołączyła Szwecja. W nadchodzącym roku inspektorzy Szwedzkiej Agencji Transportu będą wykorzystywać polską myśl technologiczną w celu m.in. ciągłej poprawy bezpieczeństwa drogowego.To dla nas wyróżnienie i efekt systematycznej pracy nad doskonaleniem naszych systemów. Dzięki temu jesteśmy pierwszym wyborem dla organów kontrolnych w wielu państwach europejskich. Strategia rozwoju nowych technologii, podnoszenia jakości usługi, automatyzacji procesów i intuicyjności oraz niezawodności programów, które tworzymy, są doceniane i to motywuje do dalszej pracy. Wspieramy służby w działaniach związanych z wykorzystaniem IT w celach bezpieczeństwa w transporcie drogowym oraz egzekwowania przepisów prawa drogowego. To również nasza misja – podsumowuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo.

 Gdzie znaleźć polskie oprogramowanie:

 •     POLSKA – Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna,
 •     Izba Celna, Policja
 •     NIEMCY – Inspekcja Transportu Drogowego
 •     WIELKA BRYTANIA – Policja, DVA, DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency)
 •     HOLANDIA – Inspekcja Transportu , Policja
 •     CZECHY – Policja, Izba Celna w Czechach, Urząd Wojewódzki
 •     ESTONIA – Policja, Inspekcja Pracy
 •     RUMUNIA – Inspekcja Transportu Drogowego (ISCTR) i ARR
 •     LITWA – Inspekcja Transportu Drogowego (VKTI), Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Podatkowa
 •     ŁOTWA – Inspekcja Transportu Drogowego, Policja, Wydział Transportu Urząd Miasta Ryga
 •     SŁOWACJA – Policja
 •     LUKSEMBURG – Inspekcja Celna i Akcyzowa, Inspektorat Pracy i Górnictwa
 •     SŁOWENIA – Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Izba Celna
 •     MALTA – Inspekcja Transportu Drogowego
 •     BELGIA – Policja
 •     UKRAINA – Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Transportu Lądowego Ukrainy (DSBT UkrTransBezpeka)
 •     SZWAJCARIA – Policja (Zurych)
 •     MACEDONIA – Inspekcja Transportu Drogowego
 •     FRANCJA – Inspekcja Transportu Drogowego
 •     DANIA – Policja