Zarządzanie

Aż 8 na 10 kierowców cierpi na nadwagę i otyłość

10 lipca 2019

„Z roku na rok pogarsza się stan zdrowia polskich kierowców zawodowych. Aż 8 na 10 kierowców cierpi na nadwagę i otyłość”. Taki jest podstawowy wniosek z przeprowadzonych przez Fundację Truckers Life mobilnych badań Truckers Lab.

Stan zdrowia kierowców zawodowych znacząco się pogarsza, co przedstawia ostatni „Raport na temat stanu odżywienia i sposobu żywienia kierowców samochodów ciężarowych.” Zgromadzone dane zostały opracowane i przeanalizowane przez Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki są alarmujące!

Analiza danych wykazała, że ponad 80 proc. badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60 proc. stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Optymizmem nie napawają również wyniki pomiaru ciśnienia krwi. Wskazane nieprawidłowości wiążą się bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, tym samym mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub innych schorzeń skutkujących nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim sposób żywienia. Zatem w trakcie spotkań z kierowcami zbadano również stan wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania i dziennego zapotrzebowania na niezbędne wartości odżywcze.

W tym obszarze okazało się, że większość kierowców wykazuje się dostatecznie dobrą wiedzą, która niestety nie idzie w parze z nawykami żywieniowymi w życiu codziennym, a szczególnie w trasie. Najczęściej wskazywane potrawy spożywane przez kierowców przynajmniej kilka razy w tygodniu to kiełbasy, parówki, wędliny, potrawy smażone, produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje. Niepokojący jest fakt niedostatecznego spożycia owoców i warzyw jak również nadmierne spożywanie produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie takich jak: fast foody czy napoje energetyczne.

Nieprawidłowo zbilansowana dieta, siedzący tryb pracy i ruch ograniczający się często do załadunku i rozładunku ma niewątpliwie duży wpływ na samopoczucie kierowców. W rezultacie pojawia się senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, co przy wykonywaniu tego typu pracy może powodować niebezpieczeństwo na drodze.

W odpowiedzi na alarmujące dane fundacja Truckers’ Life jeszcze tego lata zorganizuje kolejną edycję kampanii Truckers Lab. Pod hasłem „Weź się na warsztat”. Kolejni kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojego zdrowia, co może stać się przyczynkiem do zmian na polu dbałości o swoje życie i zdrowie. Więcej informacji o kampanii na stronie www.truckerslife.eu