Zarządzanie

Branża TSL w Polsce zwiększa zatrudnienie

1 lipca 2019

Już co 5. firma w branży transportu i logistyki w najbliższym kwartale chce zwiększyć liczbę pracowników, a dopiero co 30. Planuje redukcję etatów – wynika z danych Manpower Group. Dla personelu zainteresowanego pracą w sektorze TSL to dobra wiadomość, natomiast przewoźnicy i operatorzy logistyczni mogą mieć problem ze zwiększeniem zatrudnienia i rozwojem biznesu.

Pomimo faktu, że w polskiej gospodarce zauważalne są globalne symptomy spowolnienia, w tym mniejsza produkcja w obszarze motoryzacji, rozwój polskiego rynku logistycznego napędza e-commerce, który od kilku kwartałów dynamicznie wzrasta – zauważa Kamil Sadowniczyk z Manpower Group.

Wysoka podaż miejsc pracy w transporcie i logistyce wynika m.in. z rosnącej liczby centrów dystrybucyjnych w Polsce – głównie większych firm, stawiających na dostawy do krajów Europy Zach. oraz dynamicznego rozwoju e-commerce w Polsce wg Kamila Sadowniczyka.

Pracodawcy zależy przede wszystkim na kierowcach, operatorach wózków widłowych z uprawnieniami UDT, pracownikach magazynowych i pakowaczach. Wynagrodzenia zasadnicze dla tych zawodów wynoszą min. do 23 zł brutto za godz.

Analiza danych dla transportu i logistyki odnotowywanych w innych krajach regionu EMEA pozwala ocenić, że Polska plasuje się na III miejscu ex aequo z Rumunią i jest jednym z rynków, gdzie w najbliższym kwartale będzie najłatwiej o pracę. Najlepszą prognozę ma w tym względzie Grecja: +29 proc. oraz Czechy: +19 proc.

Źródło: Manpower Group