Prawo

Rosja zezwoli na tranzyt towarów objętych embargiem

28 maja 2019

Federacja Rosyjska zezwoliła na tranzytowy przewóz towarów do państw trzecich. Produkty objęte embargiem można będzie przewozić przez Rosję w ramach testowego projektu od 1 lipca do 31 grudnia br.

W ten sposób rosyjskie Ministerstwo Transportu ma nadzieję na zwiększenie potencjału transportowego Federacji i wzrost eksportu usług przewozowych. Jest jednak jeden warunek – ciężarówki muszą być wyposażone w plomby nawigacyjne, monitorujące trasę pojazdów oraz zabezpieczające naczepy przed nieplanowanym rozładunkiem.

Obecnie Ministerstwo Transportu opracowuje przepisy, które będą regulować montaż plomb i śledzenie pojazdów ciężarowych. System monitoringu już powstał – jego funkcjonowanie było testowane we współpracy z Kazachstanem i Białorusią.

Dzięki temu organy celne będą mogły w każdej chwili śledzić ładunek transportowany po terytorium EAUG oraz otrzymać powiadomienie w razie zjazdu ciężarówki z trasy lub nieplanowanego otwarcia naczepy. Plomby były zdejmowane dopiero na miejscu rozładunku.

Ministerstwo Transportu Rosji szacuje, że wznowienie tranzytu objętych embargiem ładunków zwiększy przewozy tranzytowe przez Rosję o 40 proc., czyli tyle, ile wyniosły w 2013 r. przed wojną handlową. Zgodnie z szacunkiem austriackiego Instytutu Badań nad Gospodarką, w latach 2015-2017 Rosja straciła z powodu zachodnich sankcji prawie 170 mld dolarów. FR

Źródło: trans.info