Technika

Pierwsze karty warsztatowe wydane

9 maja 2019

Prawie 500 kart warsztatowych tzw. inteligentnej generacji trafi wkrótce do warsztatów tachografów. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla samych warsztatów, ale i dla polskich przewoźników drogowych.

Karta warsztatowa drugiej generacji jest niezbędna do kalibracji inteligentnego tachografu. Opóźnienia w ich wydawaniu mogłyby uniemożliwić wprowadzenie na rynek nowych pojazdów, które bez kalibracji nie mogłyby wykonywać przewozów drogowych.

Obowiązek montażu inteligentnych tachografów w nowych pojazdach przewidziany został od 15 czerwca 2019 r., czyli już za nieco ponad miesiąc. Brak kart warsztatowych drugiej generacji był jedynym zagrożeniem dla tej daty.

W dalszej kolejności planuje się wydawanie również innych kart – kierowców, przedsiębiorstw i kontrolnych drugiej generacji – aczkolwiek nawet opóźnienie w ich wydawaniu nie wpłynie na możliwość używania inteligentnych tachografów. Wynika to z faktu, że obecne karty kierowców oraz przedsiębiorstw są kompatybilne z nowymi tachografami. Nie trzeba będzie więc ich wymieniać przed datą utraty ich ważności. JK

Szczegóły na: www.ocrk.pl