Prawo

Rekord: „dostawczak” + ładunek = 12,1 t

21 lutego 2019

12,1 tony ważył samochód dostawczy z ładunkiem o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony. Przeciążone o 1800 proc. auto skontrolowała dolnośląska Inspekcja Transportu Drogowego.

Pojazd przewożący artykuły do sklepu ogrodniczego został zatrzymany do kontroli na ul. Tyskiej we Wrocławiu w środę, 20 lutego. Tego dnia wrocławscy inspektorzy prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu i ochronę nawierzchni dróg przed dewastacją.

Już sam widok mocno ugiętych opon na tylnej osi (na fot.) był wskazówką, że „dostawczak” przewozi zdecydowanie za dużo towaru. Wynik ważenia pojazdu zaskoczył jednak nawet inspektorów. Auto o dmc do 3,5 tony ważyło w rzeczywistości razem z ładunkiem 12,1 tony. Określona w dowodzie rejestracyjnym maksymalna ładowność pojazdu wynosiła 480 kg.

Kierowca został ukarany mandatami. „Dostawczak” został skierowany do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia konstrukcji i zawieszenia. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu z powodu braku przedniej tablicy rejestracyjnej i stwierdzonych usterek oświetlenia. Kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy do czasu przeładowania nadmiaru towaru na inny pojazd. KL

Źródło: www.gitd.gov.pl