Prawo

Miasta bez starych diesli

13 lutego 2019

Minister od smogu – Piotr Woźny – zapowiada stworzenie regulacji eliminujących najgorsze diesle z polskich dróg. Jest to jego cel na 2019 r.

Minister chce wprowadzić obowiązek przeprowadzenia określonego zestawu badań kontrolnych pojazdów z silnikami na olej napędowy na stacjach kontroli pojazdów. Wejść w życie ma obowiązek posiadania przez stacje kontroli pojazdów urządzeń służących do wykrywania poziomu emisyjności tych samochodów oraz obowiązek rejestracji audio-wideo przebiegu badania technicznego.

– To nam pomoże uporać się z problemem wycinania filtrów cząstek stałych albo znacząco pomoże zredukować jego skalę – tłumaczy wiceminister przedsiębiorczości.

Uszczelnienie procesu kontroli ma pozwolić, na mocy już funkcjonujących przepisów, na całkowite wykluczenie z ruchu sporej części samochodów z silnikiem diesla w Polsce. Taką przynajmniej mają nadzieję urzędnicy resortu.

Wcześniej ten temat chciało rozwiązać Ministerstwo Infrastruktury, ale po 2,5 roku procedowania nowych przepisów ustawa utknęła w Sejmie.

Przypomnijmy w Europie zachodniej władze Stuttgartu na początku 2019 r. wprowadziły całkowity zakaz wjazdu dla aut z silnikiem diesla o normach Euro 4 lub niższymi. Kierowcy za złamanie przepisu zapłacą 80 euro. NP

Źródło: www.wnp.pl