Logistyka

Rynek magazynowy rośnie

23 stycznia 2019

Polski sektor magazynowy pozostaje w świetnej kondycji. Od początku stycznia do końca września 2018 r. wynajęto aż 2,8 mln mkw. powierzchni, a na rynek dostarczono 1,3 mln mkw. Blisko 2,1 mln mkw. magazynów jest w budowie.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2018 r.

– Jak dotąd każdy kwartał 2018 r. odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie 2017, w rezultacie czego całkowita wynajęta powierzchnia do początku roku do końca września sięgnęła aż 2,8 mln mkw. Popyt netto od początku 2018 r. (czyli nie obejmujący odnowień istniejących umów) wyniósł ok. 2,13 mln mkw. Rynek magazynowy w Polsce jest niezmiennie napędzany, przez operatorów logistycznych, którzy mają 41proc. udziału w popycie netto od początku roku i sieci handlowe, na które przypada 33 proc.”, komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce.

Najbardziej popularnym rynkiem dla najemców pozostawał region Polski Centralnej. Mimo, że 76 proc. popytu netto przypadło na pięć największych regionów, to wszystkie lokalizacje, łącznie z rynkami wschodzącymi cieszyły się zainteresowaniem ze strony najemców.

Źródłło: JLL