Prawo

Zatrzymania niesprawnych ciężarówek

21 stycznia 2019

Poważne wady w układzie hamulcowym miały dwie ciężarówki skontrolowane w ostatnich dniach przez Inspekcję Transportu Drogowego. Inspektorzy zakazali dalszej jazdy.

Brak zacisków i brak klocków hamulcowych, duże uszkodzenia tarczy hamulcowej i jednej z opon. To lista wykrytych wad w pojeździe skontrolowanym 16 stycznia przez podkarpackich inspektorów ITD. Kierowca jechał ze Słowacji do Polski. Ponieważ stwierdzone naruszenia były poważne, inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i zakazali dalszej jazdy. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.

Ukaraniem przedsiębiorcy, ale też kierowcy i zarządzającego transportem zakończyła się z kolei kontrola opolskiej Inspekcji. Kontrola ciężarówki w Suchej wykazała duże pęknięcie tarczy hamulcowej jednego z kół. Ponadto naczepa nie miała ważnego badania okresowego. W tym przypadku inspektorzy także zatrzymali dowód rejestracyjny i zdecydowali o zakazie dalszej jazdy. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą 4 tys. zł. Zarządzający transportem może z kolei otrzymać karę 700 zł. Kierowca został natomiast ukarany mandatem w wysokości 200 zł. JH

Źródło: www.gitd.gov.pl