Prawo

W 2019 r. koniec zmiany czasu?

19 września 2018

Komisja Europejska przedstawiła projekt zniesienia zmiany czasu. Zgodnie z nim ostatni raz do obowiązkowej zmiany czasu doszłoby 31 marca 2019 r. Państwa Unii Europejskiej mogłyby wybrać czy stosują czas zimowy, czy letni.

Chodzi o zmianę dyrektywy dotyczącą czasu letniego, która harmonizuje datę terminu jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE. Komisja zapewnia, że zmiany będą skoordynowane, aby nie zaszkodzić funkcjonowaniu rynku wewnętrznego. Mogłoby bowiem do tego dojść, gdyby część państw zrezygnowała ze zmian czasu, a inne nie.

KE chce, aby do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni doszło w niedzielę 31 marca 2019 r. Każde z państw UE miałoby zdecydować czy chce stosować czas zimowy, czy letni. Jeśli kraj wybrałby czas zimowy to ostatniej zmiany czasu dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Po tej dacie zmiany czasu byłyby już niemożliwe.

Jednak projekt KE nie oznacza, że zniesienie zmiany czasu jest już przesądzone. Na to zgodę muszą wydać państwa UE oraz Parlament Europejski.