Finanse

Popyt na kontenery ciągle rośnie

18 września 2018

Światowy popyt na kontenery wzrośnie o około 4,7% do roku 2019 (Statista 2018). Firmy, zakłady, instytucje i osoby indywidualne korzystają z kontenerów nie tylko do celów transportowych jako pojemniki na towary. Wykorzystywane są  one również jako kontenery biurowe, na ubrania, odpady, pełnią funkcje magazynów i pomieszczeń socjalnych na budowach, czy w miejskiej przestrzeni itp. Możliwość wynajęcia kontenera jest bardziej preferowanym rozwiązaniem niż ich kupno. Bez względu jednak na różne potrzeby oraz preferencje klientów, bez odpowiedniego systemu zarządzania,  korzyści jakie płyną z rosnącej konteneryzacji nie są w pełni wykorzystane.

Czas pomyśleć o systemie do lokalizowania kontenerów

Jedną z powodów dla których firmy z wielu branż decydują się na zaawansowany system do lokalizowania kontenerów jest czas. Nie ma nic gorszego, z punktu widzenia przedsiębiorstwa zarządzającego kilkoma lub nawet kilkunastoma setkami kontenerów, jak tracenie cennych minut na poszukiwanie ich.

– Klient zarządzający wieloma placami budowy chciał znać lokalizację swoich kontenerów, w celu sprawnego zarządzania projektem. Z uwagi na to, że kontenery wyglądały identycznie, nie miał jednak możliwości szybkiego sprawdzenia, który kontener znajduje się na danym placu budowy. Dlatego postanowił kupić system do lokalizacji GPS/GSM, by móc nadać kontenerom nazwy i w łatwy sposób kontrolować ich umiejscowienie na cyfrowej mapie, mówi Bjørn André Hagen, Product Owner ABAX Equipment Control. Nie jest to odosobniony przypadek, zdarzyła się również firma, która chciała przetransportować pięć dużych kontenerów z narzędziami i sprzętem z jednego placu budowy na drugi. Zamówiła ciężarówkę z firmy transportowej, natomiast nie wiedziała jak wskazać kierowcy, w jakim miejscu znajduje się dany kontener, dodaje Agata Żurek, Country Manager w ABAX Poland.

W przypadku kiedy kontenery wynajmowane są klientom lub podwykonawcom, raporty dostępne w systemie do lokalizowania GPS/GSM stanowią podstawę zapewnienia, że zasoby są używane zgodnie z ustalonymi warunkami, oraz że klienci są poprawnie fakturowani.

Na jak długo starcza bateria?

Na rynku istnieją różnego rodzaju urządzenia do lokalizowania GPS/GSM. Nasze niezasilane moduły produkujemy w dwóch wersjach – standardowej i powiększonej, co odzwierciedla pojemność ich baterii. ABAX Equipment Control dla nie zasilanego sprzętu może funkcjonować do 12 lat, wykorzystując energooszczędne ustawienia oraz wewnętrzną baterię o przedłużonej żywotności. Co ważne, moduł jest wysoce wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne – posiada certyfikat IP67 i dodatkowo może być zabezpieczony specjalnie zaprojektowaną obudową, mówi Bjørn André Hagen.