Inspektorzy ITD chcą protestować

Najprawdopodobniej 1 września zacznie się protest Inspektorów Transportu Drogowego – poinformowało radio RMF FM. Pracownicy ITD w referendum zorganizowanym przez związki zawodowe opowiedzieli się za taką akcją. Protest ma polegać na wyjątkowo skrupulatnych, dokładnych kontrolach ciężarówek. Inspektorzy będą też dawać kierowcom pouczenia zamiast kar finansowych. 

Związkowcy z ITD wysłali nawet list do premiera z prośbą o spotkanie i realizację postulatów. Jeśli dostaną odpowiedź przed 1 września jest szansa, że zrezygnują z protestu.

Pracownicy ITD będą domagać się przede wszystkim uznania ich za służbę mundurową oraz uregulowania kwestii zarobków. Po pierwsze chodzi o podwyżki, a po drugie – wyrównanie płac w poszczególnych regionach. Obecnie inspektorzy na tych samych stanowiskach, ale w różnych regionach zarabiają inaczej.

To wymaga uregulowania struktury ITD – mówią w rozmowie z RMF FM przedstawiciele związków zawodowych. Jak podkreślają, w tym momencie Inspektorat w każdym regionie zatrudnia pracowników na własnych zasadach – stąd, nieraz spore, różnice w płacach. Problemem jest również sytuacja kadrowa, bo ze względu na niskie zarobki wielu inspektorów rezygnuje z pracy, jest też problem z naborem nowych.

 

Źródło: www.rmf24.pl