„Protest69” – jutro strajk kierowców ciężarówek

Kierowcy tirów zapowiadają na jutro (17 sierpnia) strajk na wszystkich drogach w Polsce. Nadali mu nazwę „Protest69”. Powód – zbyt drobiazgowe (ich zdaniem) policyjne kontrole pojazdów ciężarowych. Szczególnie chodzi o długotrwałe wyprzedzanie na autostradach i drogach szybkiego ruchu, na których jest to zakazane, co tamuje i utrudnia sprawny ruch.

Od 3 sierpnia trwa akcja „TIR”, w ramach której policjanci prowadzą wzmożone kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. Karzą mandatami kierowców tirów, którzy zbyt długo wyprzedzają na lewym pasie. Rezultaty trwającej od 3 do 8 sierpnia akcji policji to 3880 kontroli samochodów ciężarowych, w trakcie których ujawniono ponad 600 wykroczeń. W połowie przypadków kierowcy wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych – utrudniali i tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu, m.in. przez bardzo długie wyprzedzanie.

„Protest69” w pewnym stopniu będzie przypominała strajk włoski. Kierowcy będą utrzymywali prędkość o 10 km/h niższą niż maksymalna, a więc 40 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim, zaś na autostradach zaledwie 69 km/h. Będą też unikać wyprzedzania na drogach dwujezdniowych.

Źródło: www.money.pl