Prawo

Niemieccy przedsiębiorcy za wyłączeniem transportu z delegowania

29 czerwca 2018

Stowarzyszenia zrzeszające niemieckich przedsiębiorców postanowiły przerwać milczenie w sprawie stanowiska Parlamentu Europejskiego w kwestii delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. We wspólnym oświadczeniu, podanym do publicznej wiadomości 28 czerwca, zaapelowały, żeby europosłowie zagłosowali podczas sesji Europarlamentu, która odbędzie się 4 lipca. Za wyłączeniem transportu spod jurysdykcji Dyrektywy o pracownikach delegowanych.

4 lipca będzie ważnym dniem dla europejskiego transportu. W PE odbędzie się wówczas  głosowania nad aspektami socjalnymi Pakietu Mobilności. Niemieccy przedsiębiorcy apelują do europarlamentarzystów, aby przychylili się do kompromisu wypracowanego w Komisji TRAN, polegającego na wyłączeniu przewozów transgranicznych z delegowania i objęciu delegowaniem wyłącznie kabotażu.

Apel ukazał się na stronie Niemieckiego Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki. Zawiera wspólne stanowisko następujących niemieckich stowarzyszeń przedsiębiorców:

  • Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Związków Pracodawców (BDA);
  • Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI);
  • Federalne Stowarzyszenie Handlu Hurtowego, Handlu Zagranicznego, Usług (BGA);
  • Federalne Stowarzyszenie Logistyki Parcel i Express (BIEK);
  • Federalne Stowarzyszenie Biznesu, Transportu i Logistyki (BWVL);
  • Niemieckie Stowarzyszenie Spedycji i Logistyki (DSLV);
  • Stowarzyszenie Handlowe Niemcy (HDE).

– To bardzo dobry sygnał, gdyż niemiecka gospodarka jest największym europejskim rynkiem międzynarodowej wymiany towarowej. To także bardzo dobry sygnał, że odbiorcy naszych usług zdecydowali się na zajęcie stanowiska. Bo to właśnie dla nich, a nie dla siebie pracujemy – stwierdził Maciej Wroński, prezes stowarzyszenia pracodawców Transport i Logistyka Polska. – TLP działając w ramach Konfederacji Lewiatan reprezentowanej w BusinessEurope od dawna stała na stanowisku, iż bez wyraźnego rozsądnego głosu biznesu, samodzielnie nie damy sobie rady. A przecież od kształtu przyszłego rynku zależy efektywność europejskiej gospodarki. Od lat staramy się przekonać o tym naszych krajowych i zagranicznych partnerów – odbiorców naszych usług. Dziś ten fakt zaczyna powoli docierać do europejskiej świadomości.

Źródło: www.tlp.org.pl