Prawo

Litwin z za dużymi zbiornikami paliwa, o ponad 60 proc.

28 czerwca 2018

2350 litrów. Tyle wynosiła pojemność zbiorników na paliwo, w które zaopatrzony był pojazd litewskiego kierowcy, skontrolowany przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Pojemniki były zdecydowanie za duże.

Liczba oraz wielkość zamontowanych zbiorników na paliwo do silników diesla pojazdu kierowanego przez litewskiego kierowcę zwróciły uwagę podkarpackich inspektorów ITD, którzy przeprowadzali kontrole na drodze ekspresowej S19. Zbiorniki były podłączone do jednostki napędowej, a także do agregatu służącego do wytwarzania ujemnej temperatury w chłodni. Po kontroli okazało się, że łączna pojemność zbiorników wyniosła aż 2350 l. To o 850 l za dużo.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że zgodnie z przepisami, całkowita pojemność zbiorników na olej napędowy, zamontowanych w pojeździe lub zespole pojazdów, może wynosić maksymalnie 1500 l.

Naruszenie, które wykryto u litewskiego przewoźnika jest zagrożone karą administracyjną 2 tys. zł i na taką kwotę wszczęto postępowanie administracyjne względem przedsiębiorcy z Litwy. Inspektorzy zatrzymali także dowody rejestracyjne z ciągnika oraz naczepy. Niejako przy okazji podczas kontroli ITD wykryła usterki techniczne, m.in. niesprawny układ hamulcowy.

 

Źrodło: www.gitd.gov.pl