Prawo

Zarząd sukcesyjny – gdy zabraknie właściciela

16 kwietnia 2018

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji przyjęła 12 kwietnia 2018 r. projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. O zapowiadanych na ten rok zmianach regulacji prawnych, dotyczących zasad sukcesji w firmach pisaliśmy szczegółowo w Transport Managerze nr 5 z 2017 r. Teraz proponowane przepisy wchodzą w życie.

Obecnie, kiedy umiera właściciel firmy wpisanej do CEIDG, jego spadkobiercy nie mogą płynnie kontynuować prowadzenia biznesu. Śmierć przedsiębiorcy powoduje bowiem wygaśnięcie wielu uprawnień firmy, np. do korzystania z NIP-u czy zezwoleń oraz koncesji.

Nowe prawo zakłada, że po śmierci właściciela przedsiębiorstwa firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych, możliwe ma być też wykonywanie koncesji, czy zezwoleń uzyskanych przez przedsiębiorcę, a także zawartych przez niego kontraktów handlowych. Nowe przepisy mają ponadto umożliwić przedsiębiorcom powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego, który przejmie prowadzenie firmy po śmierci właściciela.

Wiceszef Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Mariusz Haładyj zapowiedział działania na rzecz promocji nowych przepisów wśród przedsiębiorców.

Więcej na www.praca.wnp.pl