Prawo

Ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców

4 kwietnia 2018

Z informacji, do których dotarł dziennik „Rzeczpospolita”, wynika, że najpóźniej w wakacje przedsiębiorcy zyskają nową możliwość sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach. Tym razem nie będzie miał znaczenia kraj pochodzenia pracownika, lecz zawód, jaki wykonuje. Do Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Armeńczyków, Gruzinów i Mołdawian dołączą więc specjaliści z całego świata.

Jacy dokładnie? Dwadzieścia zawodów, które będą korzystać z preferencji, już niedługo wskaże minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt rozporządzenia trafi do konsultacji społecznych w ciągu dwóch tygodni. Na razie nie wiadomo, czy wśród deficytowych zawodów jest kierowca w transporcie drogowym.

Tymczasem zdaniem przedstawicieli środowisk przedsiębiorców 20 deficytowych zawodów to zdecydowanie za mało.

– Współpracujemy z ministerstwem przy opracowywaniu listy zawodów korzystających z preferencji, jednak założenie tego rozporządzenia nie odpowiada aktualnym potrzebom rynku pracy – zauważa Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan. – W polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności jest obecnie wymienione grubo ponad 2 tys. zawodów. Nie sposób z tego wybrać dwadzieścia, tak by zaspokoić potrzeby polskich przedsiębiorców.

Zdaniem Michała Wysłockiego, eksperta BCC w dziedzinie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, prawnika w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, lepszym rozwiązaniem byłoby określenie branż, które mogłyby korzystać z możliwości sprowadzania pracowników z zagranicy na preferencyjnych zasadach.

– Najlepiej byłoby zaś, gdyby rząd otworzył możliwość ściągania do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach pracowników, np. z Indii czy Nepalu. Byłoby to lepsze niż lista dwudziestu zawodów, na której zabraknie wielu specjalizacji niezbędnych obecnie w Polsce – dodaje Michał Wisłocki.

Więcej szczegółów na temat rządowych zapowiedzi ułatwień w najbliższym numerze Transport Managera, który ukaże się na samym początku maja i podczas bezpłatnej konferencji Transport Manager Meeting, która odbędzie się w Warszawie – 20 czerwca 2018 r.

Źródło: Rzeczpospolita